| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja niepełna

Adopcja niepełna

Adopcja niepełna wywołuje ograniczone skutki prawne i stanowi wyjątek. W jej wyniku powstaje stosunek prawnorodzinny pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, ze skutkiem dla potomstwa przysposobionego.

Na czym polega?

Adopcja niepełna jest orzekana na żądanie przysposabiającego. W jej wyniku powstaje stosunek prawny pomiędzy rodzicami adopcyjnymi a dzieckiem, z tym, że skutki rozciągają się również na zstępnych przysposobionego (jego potomstwo).

W wyniku adopcji niepełnej nie powstają wzajemne prawa i obowiązki pomiędzy adoptowanym i jego zstępnymi a krewnymi osoby, która dokonuje adopcji.

W wyniku orzeczenia adopcji niepełnej nie powstaje również stosunek pokrewieństwa pomiędzy zstępnymi a innymi krewnymi przysposabiającego. Wyjątek stanowią dzieci adoptowanego, gdyż osoba dokonująca adopcji będzie ich dziadkiem.

Co ważne, nowi rodzice uzyskują władzę rodzicielską nad dzieckiem, a władza dotychczasowych rodziców ustaje. Jednakże więzi łączące adoptowanego z jego rodziną naturalną pozostają zachowane, gdyż adoptowany wciąż zostaje członkiem jego naturalnej rodziny.

Polecamy: Prawdziwe historie na Babyonline.pl - Czy zostaniesz naszą córeczką?

Przesłanki

W związku z tym, iż zasadę stanowi przysposobienie pełne, zatem do orzeczenia adopcji niepełnej konieczne jest spełnienie określonych przesłanek

Zobacz także: Adopcja pełna

Pierwszą z wymaganych przesłanek jest wystąpienie przysposabiającego z żądaniem o orzeczeniu tego typu adopcji. Kolejna związana jest ze zgodą osób, których zgoda do przysposobienia jest potrzebna.

Jednak w pewnych przypadkach sąd może orzec o adopcji niepełnej nawet w przypadku braku takiej zgody. Jest do dopuszczalne w sytuacji, gdy brak jest zgody adoptowanego, który nie ukończył 13 lat, jeżeli nie jest on zdolny do wyrażenia zgody lub jeżeli z oceny stosunku między adoptowanym a adoptującym wynika, że uważa się on za dziecko adoptującego, a żądanie zgody lub wysłuchanie byłoby sprzeczne z dobrem adoptowanego.

Sąd opiekuńczy może również orzec o adopcji niepełnej w sytuacji, gdy brak jest zgody rodziców, których zdolność do czynności prawnych jest ograniczona, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności odmowa zgody na adopcję jest oczywiście sprzeczna z dobrem dziecka.

Również w przypadku braku zgody opiekuna, sąd opiekuńczy może orzec o adopcji niepełnej, jeżeli ze względu na szczególne okoliczności wymaga tego dobro dziecka.

Imię i nazwisko

Kwestia związana z imieniem i nazwiskiem adoptowanego uregulowana została tak jak w przypadku adopcji pełnej. Zatem w akcie urodzenia wpisuje się wzmiankę o przysposobieniu, a w odpisie skróconym adoptujących wymienia się jako rodziców.

Zmiana adopcji niepełnej na pełną

W przypadku, gdy sąd wyda orzeczenie o przysposobieniu niepełnym, a następnie stosunek między adoptowanym a adoptującym i jego rodziną pogłębi się, wówczas wolą zainteresowanych - po spełnieniu warunków formalnych - możliwa jest zamiana przysposobienia niepełnego na pełne.

Takie przekształcenie może nastąpić tylko w okresie małoletniości adoptowanego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adopcja niepełna wywołuje ograniczone skutki prawne, gdyż adoptowany wciąż zostaje członkiem jego naturalnej rodziny.
Adopcja niepełna wywołuje ograniczone skutki prawne, gdyż adoptowany wciąż zostaje członkiem jego naturalnej rodziny.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »