| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja a rodzina zastępcza

Adopcja a rodzina zastępcza

Obie instytucje - adopcja i rodzina zastępcza - mają stworzyć dziecku odpowiednie środowisko wychowawcze i rodzinne. Jednak skutki, jakie prawo wiąże z założeniem rodziny zastępczej, a jakie z adopcją znacznie się różnią.

Ograniczona władza rodziny zastępczej nad dzieckiem

Rodzina zastępcza ma prawo i obowiązek:

  • wykonywania bieżącej pieczy nad osobą dziecka, jego wychowywania,
  • reprezentowania dziecka w sprawach przed urzędami i sądami - np. w dochodzeniu świadczeń alimentacyjnych.

Rodzice naturalni zachowują pewne prawa - przysługujące im niezależnie od władzy rodzicielskiej - rodzina zastępcza jest obowiązana umożliwić dziecku kontakt i spotkania z rodzicami naturalnymi, chyba że sąd postanowi inaczej. Jeśli posiadają ograniczoną władzę rodzicielską należy także konsultować z nimi najważniejsze decyzje dotyczące dziecka, te które wykraczają poza zakres bieżącej opieki. Sad może oczywiście ograniczyć zakres obowiązku takich konsultacji.

Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej nie powoduje powstania więzi prawnej między dzieckiem a opiekunami. Dziecko zachowuje także swoje nazwisko. Rodzicami w świetle prawa pozostają rodzice naturalni, nawet jeśli nie posiadają władzy rodzicielskiej. Utrata władzy rodzicielskiej nie powoduje zerwania więzi łączącej rodzica i potomka.

Zobacz również serwis: Rodzina zastępcza

Rodzina zastępcza pod kontrolą i opieką państwa

Inaczej niż w przypadku rodzin adopcyjnych, rodziny zastępcze są kontrolowane przez instytucje państwowe - ośrodki i sądy. Nad placówkami opiekuńczo-wychowawczymi sprawowany jest nadzór w zakresie realizacji standardu opieki, standardu wychowania i przestrzegania praw dziecka, wykonują go głównie organ finansujący - powiatowe centrum pomocy rodzinie. W przypadku gdy rodzina zastępcza nie wypełnia swoich funkcji, starosta zawiadamia sąd o konieczności jej rozwiązania. Prawo kontroli posiada organ finansujący, który co miesiąc przekazuje pewne środki na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka.

Dzieci pozostające pod opieką rodzin zastępczych nie tracą prawa do alimentów przysługujących im od rodziców. Gdy alimenty przysługują od tylko jednego rodzica, drugi musi łożyć na częściowe utrzymanie pozostającego pod opieką zastępczych opiekunów.

Czasowy charakter opieki

W każdym przypadku, jeżeli sytuacja życiowa dziecka ulegnie poprawie, rodzice odzyskają władzę rodzicielską sąd może orzec powrót dziecka na łono własnej rodziny. Gdy nie dojdzie do reintegracji dziecka z własną rodziną, wychowankowie mogą pozostać w rodzinie zastępczej do 18 roku życia, wraz z osiągnięciem pełnoletności zostają objęci pomocą mającą na celu ich życiowe usamodzielnienie i integrację ze środowiskiem przez pracę socjalną, a także pomocą finansową.

Zobacz również: Rodziny zastępcze 2012 - czyli piecza zastępcza po nowemu

Czytaj także

Aktualizacja: 15.07.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Adopcja a rodzina zastępcza - jakie są różnice?/ Fot. Fotolia
Adopcja a rodzina zastępcza - jakie są różnice?/ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK