| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo

Adopcja na odległość - podaruj na święta lepsze dzieciństwo

Adoptując na odległość nie przygarniasz dziecka do rodziny, nie stajesz się nawet prawnym opiekunem. Więcej, dziecko i adoptujący mogą się nigdy nie poznać. Adopcja na odległość to forma pomocy ubogim dzieciom (najczęściej z krajów Trzeciego Świata). Polega przede wszystkim comiesięcznym wspomaganiu finansowym dziecka i utrzymywaniu z nim korespondencyjnego kontaktu.

Czasem nawet symboliczna kwota zapewni godne dzieciństwo

Nazwa tego przedsięwzięcia jest myląca. Zostając "rodzicem" na odległość nie masz de facto bezpośredniego kontaktu z dzieckiem - jedyną forma porozumiewania się jest korespondencja. Odbywa się to wówczas za pośrednictwem organizacji, które organizują akcję adopcji zwanej też adopcją serca.

Kogo adoptujesz?

Takiej adopcji dokonuje się wobec dzieci, które nie mają obojga albo jednego rodziców, a ich opiekunowie - krewni bądź samotne matki nie są w stanie zapewnić im odpowiednich środków utrzymania i nie stać ich na pokrycie kosztów edukacji.

Pomoc trafia do organizacji, często katolickich, które na miejscu prowadzą domy dziecka, placówki opiekuńcze, domy opieki i ledwo wiążą koniec z końcem, próbując zaspokoić choćby podstawowe potrzeby dzieci.

Dzieci nie są wyrywane ze swojego środowiska, pozostają wśród krewnych, przyjaciół, dzięki pomocy materialnej mają jednak większe szanse na odnalezienie swego miejsca w życiu.

Kto może zostać rodzicem na odległość?

Stroną takiej umowy może zostać każdy - zarówno osoba fizyczna jak i prawna. Do akcji dołączają się firmy, szkoły, uczelnie, nie tylko rodziny i poszczególne osoby.

Na czym to polega?

Opieka polega na uiszczaniu opłat co miesiąc.Te opłaty są wyliczane przy uwzględnieniu kosztu utrzymania jednego dziecka, gdy są niższe niż przewidywany koszt - dziecko może mieć więcej niż jednego opiekuna.

 Opłaty wprowadzane są na minimum rok. Natomiast ich wysokość określają poszczególne ośrodki kojarzące dzieci i opiekunów.

 Adopcji na odległość dokonuje się przez podpisanie umowy o przyjęciu pod opiekę dziecka lub większej liczby dzieci.

Zobacz również serwis: Adopcja

Oprócz pieniędzy

Pomoc finansowa to rzeczywiście najważniejszy cel akcji. Jednak adoptujący może dać z siebie więcej. Może, pisząc listy, wysyłając drobne podarunki, sprawić by  podopieczny poczuł się kimś ważnym. Miejscowi opiekunowie są często zobowiązani do dostarczania "rodzicom" informacji o dziecku i jego postępach w nauce.

Ten aspekt akcji jest może nawet równie istotny.

"Rodzice", jeśli im na tym zależy mogą także odwiedzić wspomagane dziecko.

Jak zaadoptować na odległość?

Akcje prowadzi kilkanaście ośrodków, które wysyłają swoje misje do krajów Trzeciego Świata. Po zgłoszeniu się do takiej instytucji, jej pracownicy pomogą w załatwieniu wszelkich formalności, wytłumaczą na czym polegają obowiązki adoptującego.

Na stronach internetowych organizacji znajdziesz zwykle deklarację, jaką trzeba wypełnić - pracownicy, po zapoznaniu się z nią i zadeklarowaną kwotą przekażą zainteresowanym dane dziecka i jego zdjęcie.

To na początek. Potem pośredniczą one w przekazywaniu opłat i utrzymywaniu kontaktu z dzieckiem. Misjonarze, pracownicy ośrodków i wolontariusze opiekują się dziećmi na miejscu.

Tu znajdziesz listę i kontakty do ośrodków prowadzących akcję "Adopcja serca".

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na czym polega adopcja na odległość?/ Fot. Fotolia
Na czym polega adopcja na odległość?/ Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Celichowscy Służewska-Woźnicka Spółka Partnerska Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK