| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Skutki prawne adopcji

Skutki prawne adopcji

Przysposobienie (zwane adopcją) to czasem dla wielu rodziców jedyna szansa na stworzenie pełnej rodziny. Cały proces jest dość długotrwały, wymaga zarówno dokładnej analizy danych dotyczących kandydatów na rodziców, jak i szczegółowych ustaleń prawnych. W polskim systemie prawnym adopcja może mieć charakter całkowity, pełny bądź niepełny. Wpływa to na skutki prawne wynikające z przysposobienia.

Nowy akt urodzenia

Pierwszym i najważniejszym skutkiem prawnym adopcji jest fakt, iż między nowymi rodzicami a dzieckiem powstają stosunki takie jak w rodzinie naturalnej. Ma to miejsce w przypadku przysposobienia całkowitego i pełnego.

W przypadku adopcji całkowitej sporządzony zostaje nowy akt urodzenia, w którym wpisuje się nazwisko nowych rodziców. Należy przy tym podkreślić, że treść dotychczasowego aktu urodzenia zostaje utajniona.

Przysposobienie całkowite ma charakter nierozwiązywalny.

Przysposobienie pełne nie powoduje takich zmian w akcie urodzenia. Wpisuje się jedynie wzmiankę o przysposobieniu. Nowy akt urodzenia może zostać sporządzony, jeżeli sąd opiekuńczy tak postanowi.

Natomiast w przypadku adopcji niepełnej, przysposobiony nie jest w pełni włączony do rodziny przysposabiającego. Więź prawna powstaje jedynie między przysposobionym i nowymi rodzicami. Rozciągnie się ona jeszcze na dzieci i wnuki przysposobionego. Pozostali krewni adoptującego nie staną się jednak automatycznie krewnymi adoptowanego.

Zmiany w akcie urodzenia są analogiczne do tych przy przysposobieniu pełnym.

Adoptowany nabywa prawa i obowiązki dziecka biologicznego

Dziecko nabywa wszelkie prawa i obowiązki, jakie wynikają ze stosunków rodzinnych. Ma to niebagatelne znaczenie w przypadku praw majątkowych.

Należy pamiętać, że takie obowiązki i prawa dziecko nabywa wobec pozostałych krewnych, jeśli doszło do przysposobienia pełnego.

Adoptowane dzieci dziedziczą tak jak naturalne

Przysposobiony wchodzi do kręgu zstępnych, stąd też uzyskuje prawo do dziedziczenia po swoich nowych rodzicach i jego krewnych. Nie dziedziczy natomiast po swoich krewnych naturalnych. Istnieje jednak jeden wyjątek.

Zobacz również: Jak dziedziczy adoptowany?

W wypadku gdy małżonek adoptował dziecko drugiego małżonka, dziecko dziedziczy po swoich naturalnych krewnych (ze strony małżonka-rodzica), jeśli w orzeczeniu o przysposobieniu utrzymano prawa i obowiązki wynikające z pokrewieństwa.

Tu warto wspomnieć, że jeśli dochodzi do adopcji dziecka małżonka przez współmałżonka, krewni rodzica biologicznego pozostają krewnymi dziecka. 

Mąż zaadoptował dziecko żony, ojciec dziecka umarł rok wcześniej. Sąd w orzeczeniu o przysposobienie takiego dziecka może utrzymać prawa i obowiązki krewnych zmarłego ojca wobec dziecka. Jeśli utrzymał te więzi, to nawet mimo skutecznej adopcji, w razie np. śmierci siostry biologicznego ojca, przysposobiony jest uprawniony do dziedziczenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK