| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Jak oddać dziecko do adopcji

Jak oddać dziecko do adopcji

Oddanie dziecka do adopcji to wyrażenie zgody przez biologicznych rodziców na przysposobienie dziecka bez wskazywania osoby przysposabiającego (adoptującego).

Jest to tak zwana zgoda blankietowa (anonimowa). Oznacza ona,  że oddający dziecko do adopcji nie zna i w przyszłości nie będzie znał danych osób adoptujących jego biologiczne dziecko.

Termin

139,00 złKodeks rodzinny i opiekuńczy

Zgoda rodziców na przysposobienie dziecka nie może być wyrażona wcześniej niż po upływie 6 tygodni od urodzenia się dziecka. Przed upływem tego terminu, bez względu na wcześniejsze deklaracje, można nie oddać dziecka do adopcji.

Ośrodek adopcyjno - opiekuńczy

Po podjęciu decyzji o oddaniu dziecka do adopcji (i to jeszcze przed urodzeniem się dziecka) można zgłosić się do ośrodka adopcyjno-opiekuńczego, gdzie wypełnia się wstępną deklarację o oddaniu dziecka do adopcji i wyraża się zgodę na to, aby po urodzeniu dziecko przebywało na oddziale pre-adopcyjnym lub w rodzinie zastępczej do czasu złożenia zrzeczenia się w sądzie opiekuńczym. Zazwyczaj też ośrodki adopcyjne pomagają wypełnić wszelkie dokumenty i dopełnić wszelkich formalności związanych z adopcją.

Zobacz również: Zgoda anonimowa na adopcję

Zgoda w szpitalu

Pisemną zgodę na pozostawieniu dziecka na oddziale szpitalnym można złożyć także w szpitalu po porodzie. Ponieważ dziecko musi mieć wyrobiony akt urodzenia konieczne są dane rodziców lub gdy kobieta jest panną – jej dane. W tej sytuacji można jedynie wystąpić do urzędu stanu cywilnego o nie meldowanie dziecka pod adresem matki. Jeśli ze względu na fakt oddania dziecka do adopcji rodzice nie nadadzą mu imienia zrobi to urzędnik.

 Zgody na adopcję się NIE DOMNIEMUJE. Pozostawienie dziecka w szpitalu (lub w innym miejscu) bez ważnego oświadczenia bardzo utrudni jego sytuację prawną.

Przed sądem

Po upływie 6 tygodni dokonuje się na wniosek matki lub rodziców zrzeczenia przed sądem rodzinnym w miejscu zamieszkania rodziców/matki, gdy ta nie pozostaje w związku małżeńskim. W sądzie należy mieć ze sobą dowód osobisty oraz akt urodzenia dziecka.

W przypadku, gdy dziecko pochodzi z małżeństwa lub zostało uznane przez ojca wówczas na oddanie dziecka do adopcji zgodę muszą wyrazić obydwoje rodzice. W przypadku zaś gdy kobieta nie pozostaje w związku małżeńskim i żaden mężczyzna nie uznał dziecka zgodę wyraża sama kobieta.

Nie jest możliwe wyrażenie zgody na oddanie dziecka do adopcji pod przymusem, a w czasie dokonywania zrzeczenia się należy być w pełni świadomym, co oznacza że nie można być pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków odurzających.

Zobacz również serwis: Adopcja

Podstawa prawna:

kodeks rodzinny i opiekuńczy (art. 1191).

Aktualizacja: 17.10.2011

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po podjęciu decyzji o oddaniu dziecka do adopcji (i to jeszcze przed urodzeniem się dziecka) można zgłosić się do ośrodka adopcyjno-opiekuńczego,
Po podjęciu decyzji o oddaniu dziecka do adopcji (i to jeszcze przed urodzeniem się dziecka) można zgłosić się do ośrodka adopcyjno-opiekuńczego,

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-04-17 17:59 Zgłoś

Dzien dobry Pani. Przypadkowo znalazlam pani ogloszenie na internecine o oddaniu dziecka do adopcji. Tak sie sklada ze ja chce za adoptowac dziecko. Ja jestem Polka ale mieszkam poza granica I bardzo bym chciala za adoptowac. Dziecko by mialo bardzo dobre zycie I bylo by bardzo chciane I kochane. Jesli bys chciala wiedziec cos wiecej to mozesz sie ze mna skontaktowac przez e-mail Barbara_s10@yahoo.com. Ja jestem w Polsce do 12 Maja 2014. Prosze sie nad tym zastanowic. Barbara

avatar

2014-03-04 01:35 Zgłoś

chciała bym oddac moje malenstwo do adopcji.Nie dam sobie rady z nim.Chce zeby trafiło w dobre rece.Do ludzi którzy pokochaja je mocno.

avatar

2013-10-22 12:11 Zgłoś

Jeżeli chcesz zachować dziecko, możesz starać się o dofinansowanie, nie wiem jak to dokładnie działa, ale jeżeli nie przekraczasz 1500 zł swoich dochodów, Państwo może Ci pomóc i co miesiąc dostajesz pieniążki. jeżeli jednak nie chcesz dziecka, możesz oddać je do adopcji są różne kategorię. Adopcja zamknięta- wybierasz sobie rodziców według Ciebie najlepszych i oddajesz im dzieciątko bez możliwości z nim kontaktu. jest także adopcja otwarta tak samo wybierasz sobie rodziców i oni wychowują Twoje dziecko a ono wie, że Ty jesteś jego biologiczną matką, masz możliwość z nim spotkania się, dostajesz zdjęcia jak dorasta, jesteś informowania praktycznie o wszystkim, a dziecko wychowuje się w dobrych warunkach a Ty masz z nim kontakt ;). Dziecko możesz zostawić w szpitalu po porodzie, lub oddać do " okna życia" oddając je jesteś w 100 % anonimowa.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP30
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem Infor.pl »