| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Becikowe tylko z zaświadczeniem od lekarza

Chcąc rozpowszechnić opiekę lekarską nad kobietami w ciąży - ustawodawca uzależnił od niej wypłatę becikowego. Przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2009 r. – jednak ich złe przygotowanie może przysporzyć kłopotów.

Kobiety, które zaszły w ciążę przed 1 listopada, po porodzie, albo bezpośrednio przed, muszą poprosić o wystawienie zaświadczenia. Lekarz wyda je w oparciu o kartę przebiegu ciąży.

Problem w tym, że informacje o koniecznych badaniach znalazły się dopiero w rozporządzeniu. Kobiety, które nie korzystały z regularnej, trymestralnej opieki medycznej mogą mieć problem z uzyskaniem potrzebnego dokumentu. Czy powinny ponieść konsekwencje takiego niedopatrzenia?

Wydaje się, że nie można karać za niestosowanie się do przepisów, które w tym czasie jeszcze nie obowiązywały. Z punktu widzenia zasad poprawnej legislacji i reguły, stanowiącej, że prawo nie działa wstecz, jedynie taka interpretacja jest uzasadniona.

Słuszna idea, problem z realizacją

Stowarzyszenia kobiet alarmują, że w niektórych, szczególnie mniejszych miejscowościach czas oczekiwania na wizytę może przekroczyć nawet trzy miesiące. Przy wymogu trymestralnych badań, brak szerokiego dostępu do darmowej opieki ginekologicznej utrudni matkom dostęp do zapomogi.

Cel nowej ustawy, czyli rozpowszechnienie opieki medycznej nad kobietami w ciąży może zostać zrealizowany, gdy zmiana prawa pociągnie za sobą poprawę jakości opieki medycznej. Nie ulega żadnej wątpliwości, że wskazane w rozporządzeniu badania powinny towarzyszyć ciąży każdej kobiety i stanowić niezbędne minimum.

Kontrowersje budzi też termin 10. tygodnia ciąży, do którego należy wykonać potrzebne badania. Zdaniem lekarzy, w niektórych przypadkach kobiety mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że są w ciąży.Tymczasem, zbyt późna wizyta u lekarza odbierze prawo do świadczenia

Co z ciążami za granicą

Problemy z uzyskaniem becikowego będą miały Polki, które w czasie ciąży przebywają za granicą, a w Polsce ubiegają się o świadczenie. Rozporządzenie nie wyjaśnia, czy zaświadczenie wydane poza krajem, według innego wzoru wystarczy do otrzymania zapomogi.

W razie problemów przydać się może tłumaczenie przysięgłe takiego zagranicznego dokumentu.

I to nie rozwiąże jednak wszystkich wątpliwości. Dodatkowe problemy spowoduje graniczny termin 10 tygodnia – przykładowo, w Wielkiej Brytanii i Irlandii lekarz może nie poświadczyć opieki nad ciążą przed tym okresem, bo za początek ciąży uważa się dopiero 12 tydzień rozwoju płodu.

W najgorszym wypadku może się okazać, ze niektóre kraje w ogóle nie przewidują wydawania takich zaświadczeń.

Motywowanie kobiet do kontroli przebiegu ciąży to inicjatywa godna pochwały, jak widać, wymaga jednak dopracowania.

Zobacz również: Becikowe 2012

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?
Jakie zaświadczenie lekarskie do uzyskania becikowego?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK