| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Becikowe > Rzecznik Praw Dziecka zadowolony z ułatwień w becikowym

Rzecznik Praw Dziecka zadowolony z ułatwień w becikowym

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak odniósł się do zmiany w przepisach dotyczących becikowego. Zawieszono na dwa lata przepisy, na mocy których, aby otrzymać becikowe należy wylegitymować się zaświadczeniem o stałej opiece lekarskiej od 10 tygodnia ciąży.Stałą opiekę należy rozumieć jako kilka wizyt u lekarza bądź położnej w czasie trwania ciąży. Kobiety nie wiedziały o takiej konieczności, ponadto wcześniej nie było odpowiednich druków na których należy potwierdzić fakt specjalistycznej kontroli.

Stanowisko Rzecznika

Marek Michalak przyjął „z wielką satysfakcją” zawieszenie starych rygorystycznych przepisów, na mocy których kobiety miały poważne problemy z uzyskaniem jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Rzecznik zwracał uwagę, że występował do Ministra Pracy i Polityki Społecznej już 13 listopada 2009 roku informując o problemie i jego konsekwencjach. Rzecznik Praw Dziecka wskazywał, że w trudniejszej sytuacji są matki z mniejszych miejscowościach czy wsi, gdzie kobietom trudniej dostać się do gabinetu lekarza specjalisty. Później odmawiano im wypłaty becikowego. Działo się to wyraźnie z krzywdą dla ich dzieci, a bez winy matki. Z zapowiedzi resortu zdrowia wynika, iż teraz rodziny otrzymają pieniądze, które wcześniej im odmówiono.

Apel Rzecznika Praw Dziecka

Marek Michalak apeluje jednocześnie do Polek, aby wówczas, gdy spodziewają się dziecka - nie zwlekały z wizytą u lekarza. Przepis zawieszono tylko na dwa lata. Specjaliści są zgodni, że pierwsze tygodnie ciąży są najważniejsze dla rozwoju dziecka. Jednocześnie właśnie wtedy jest ono najbardziej narażone na działanie czynników szkodliwych, a także wtedy najłatwiej wykryć infekcje w organizmie matki. „Życie, które nosi w sobie ciężarna matka, musi być otoczone szczególną opieką, dlatego tak ważne jest wczesne i stałe poddanie się przez nią opiece medycznej” – puentuje Rzecznik Praw Dziecka.

Zobacz też: Dziecko i prawo

Zobacz też: Edukacja

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK