REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Becikowe.
Becikowe.

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Zdrowia ugięły się pod falą krytyki za wprowadzenie nowych, niezwykle rygorystycznych przepisów w kwestii wypłaty becikowego. Postanowiono zawiesić obowiązywanie rygorystycznych przepisów na dwa lata.

Najważniejsze zmiany

Według najnowszych zmian kobiety które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub planują wystąpić o wypłatę becikowego nie będą już musiały udowadniać stałej opieki lekarskiej od 10 tygodnia ciąży. Aby otrzymać pieniądze z tytułu becikowego wystarczy przedłożyć zaświadczenie lekarskie, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej.

REKLAMA

Co kobietami, którym odmówiono wypłaty becikowego?

Becikowe otrzymają także te kobiety, którym po 1 listopada 2009 r. odmówiono jego wypłaty. Dotyczy to tych przypadków w których kobiety nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. 

Zobacz również: Który rodzic otrzyma becikowe?

Kiedy te kobiety otrzymają pieniądze?

Matki, którym odmówiono przyznania becikowego ze względu na brak zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego regularne wizyty u ginekologa będą mogły ubiegać się o wypłatę pieniędzy po wejściu nowych przepisów w życie. Projekt powinien stanąć na najbliższym posiedzeniu rządu.

Gdzie trzeba się zgłosić po pieniądze?

Nic się nie zmienia. Po becikowe na nowych zasadach trzeba będzie udać się do Urzędu Gminy lub Miejskiego Ośrodków Pomocy Społecznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za dwa lata rygorystyczne przepisy wrócą

Przepisy dotąd obowiązujące powrócą za dwa lata. Kobiety, które będą chciały wtedy dostać becikowe będą musiały legitymować się zaświadczeniem potwierdzającym stały nadzór lekarski od 10 tygodnia ciąży.
Przez te dwa lata zawieszenia przepisów oba resorty planują przeprowadzenie kampanii informacyjnej w mediach i instytucjach pożytku publicznego, tak aby zaznajomić przyszłe młode matki ze zmianami w przepisach.

Dlaczego regularny nadzór lekarza lub położnej jest tak ważny podczas ciąży?

Eksperci z dziedziny ginekologii i położnictwa, pediatrii oraz genetyki, uważają okres do 10 tygodnia ciąży jest najważniejszy dla rozwoju dziecka. Od 17 dnia do 7 tygodnia – powstaje większość narządów i tkanek. W tym okresie zarodek jest najbardziej podatny na negatywne działanie zewnętrznych szkodliwych czynników. Mogą spowodować powstanie szeregu wad wrodzonych, a nawet doprowadzić śmierci nienarodzonego dziecka. Oddając się pod opiekę lekarza w pierwszym okresie ciąży można też wykryć infekcje w organizmie matki, jak cytomegalia czy toksoplazmoza. Wczesne i częste wizyty ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej sprzyjają monitorowaniu przebiegu ciąży oraz pozwalają wykryć ewentualne nieprawidłowości. W przypadku ich wystąpienia można szybko zareagować ograniczając w ten sposób występowania powikłań lub zagrożeń we wczesnym okresie ciąży. Konsekwencją profilaktycznych wizyt jest ograniczenie liczbę zgonów noworodków, wad wrodzonych, czy zmniejszenie odsetku wcześniactwa.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rada Ministrów: Rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie sygnalistów

    Po świętach rząd zajmie się projektem ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa, czyli tzw. sygnalistów. Projekt przewiduje, że sygnaliści będą mieli prawo do pełnego odszkodowania w razie dopuszczenia się wobec nich działań odwetowych.

    Rodzicom kończy się czas na skorzystanie z ważnego uprawnienia. Pozostał już tylko kilka tygodni. Sprawdź, czy o tym pamiętasz.

    Katalog uprawnień związanych z rodzicielstwem w ostatnich latach systematycznie się powiększa. Jednak im starsze jest dziecko, tym mniej uprawnień przysługuje rodzicom. Warto więc pamiętać o tych niewielu, z których rodzice mogą skorzystać także na starsze dzieci.

    Rząd: Premie i wszelkie dodatki zostaną wyjęte z pensji minimalnej? Czy to oznacza podwyżki?

    Dajemy pytajniki w tytule bo jest to propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Płaca minimalna nie ma zawierać żadnych dodatków i premii. Musi to zaakceptować premier Donald Tusk.

    Zmiany w szkołach. Mydło, papier toaletowy i papierowe ręczniki w każdej łazience? Znowelizowane przepisy nie pozostawiają wątpliwości.

    Gdyby ktoś miał wątpliwości co do tego, jakiego rodzaju środki higieniczne szkoły powinny zapewnić uczniom, to już niedługo stanie się to jasne. Procedowane są zmiany w przepisach, w wyniku których w każdej szkolnej łazience mają być dostępne co najmniej papier toaletowy, mydło do rąk i papierowe ręczniki.

    REKLAMA

    Można leczyć zęby za darmo „na NFZ”. Jaki zakres świadczeń w 2024 roku? Badania kontrolne, leczenie próchnicy, także kanałowe, protezy, usuwanie kamienia i inne

    Warto wiedzieć, że cały czas istnieje możliwość wyleczenia w Polsce zębów bezpłatnie. W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z refundacją NFZ. Niestety nie każdy dentysta ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo tylko w takim gabinecie można skorzystać z darmowego leczenia. Ministerstwo Zdrowia chce zwiększyć zakres gwarantowanych świadczeń stomatologicznych. Właśnie ukazał się projekt rozporządzenia w tej sprawie.

    Ulga na dziecko. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”

    Warunkiem niezbędnym do zastosowania ulgi na dzieci w stosunku do małoletniego dziecka jest wykonywanie władzy rodzicielskiej, a nie samo jej posiadanie. Nie można utożsamiać pojęcia „wykonywanie władzy rodzicielskiej” z pojęciem „przysługiwanie władzy rodzicielskiej”.

    Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie. Co jak ktoś będzie miał problemy z prądem za pół roku?

    Znamy pierwsze szczegóły dofinansowania od rządu dla osób, które będą miały kłopoty po podwyżce cen prądu. Nosi nazwę "bon energetyczny". Niestety to jednorazowe świadczenie, a nie stała pomoc dla osób ubogich.

    Nowe regulacje dotyczące cen energii w Polsce

    Minister klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska, zapowiedziała w Polsat News, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Obecnie ceny energii, gazu oraz ciepła są zamrożone w ramach wprowadzonych przez poprzedni rząd tarcz antyinflacyjnych; przepisy wygasają w połowie roku.

    REKLAMA

    Jakie będą emerytury od kwietnia 2024? ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS

    Od kwietnia 2024 roku ZUS będzie korzystać z nowej tablicy GUS do obliczania wysokości nowo przyznawanych emerytur. Najnowsza tablica dalszego trwania życia powoduje obliczenie emerytury osoby w wieku 60 lat niższej o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

    Kilka dodatków osłonowych na jeden adres. Jak z tym było w dodatku węglowym?

    Jeszcze przez miesiąc można składać wnioski o dodatek osłonowy. Stałym problemem jest złożenie kilku wniosków z jednego adresu. Częsta sytuacja, gdy w domu na parterze mieszkają teściowie, na piętrze młode małżeństwo z dzieckiem.

    REKLAMA