| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dla dzieci > Dziecko ma prawo do ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym

Dziecko ma prawo do ochrony przed wykorzystywaniem seksualnym

Nikt nie może wykorzystywać seksualnie żadnego dziecka. Masz prawo do ochrony przed takimi zachowaniami (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 34).

Zosia, 11 lat:

„Hej, Dominiku, kolega mojego brata, już dorosły, ciągle mnie prześladuje. Raz zapędził mnie w kozi róg i mnie całował, i kazał mi pokazać, co mam pod spodem, potem włożył rękę, zaczął dotykać… Słyszałam kiedyś o dziewczynce, która była molestowana seksualnie w domu. Czy to to samo? Nie wiem, co robić, boję się powiedzieć mamie…”

Dominik:

Zosiu, stanowczo nie pozwól robić sobie tego, czego sama nie chcesz. Nikt nie ma prawa całować Cię bez Twojej zgody ani dotykać, ani robić czegoś więcej. Pamiętaj, Twoje ciało należy całkowicie do Ciebie.

O takich zachowaniach trzeba KONIECZNIE powiedzieć komuś dorosłemu – bo ten pan powinien być za to ukarany.

Zobacz również: Wykorzystywanie seksualne dzieci w Kodeksie karnym

Gdyby ktoś znów się tak wobec Ciebie zachował, powiedz stanowczo, żeby się odczepił. Radzę Ci również nie bać się rozmowy z mamą. Jeśli się wstydzisz, napisz na kartce i poproś, żeby mama przeczytała, potem na pewno łatwiej będzie się Wam rozmawiało.

Tak, to mniej więcej znaczy molestowanie lub wykorzystywanie seksualne. Jest ono stanowczo zakazane.

Niektórzy dorośli postępują czasem bardzo, bardzo źle i zmuszają dzieci do różnych zachowań seksualnych.

Masz prawo do ochrony przed takimi zachowaniami.

Państwo, w którym mieszkasz, ma obowiązek przeciwdziałać wszelkim nadużyciom i wyzyskowi seksualnemu, ścigać przestępców seksualnych – nawet, gdy jest to tata czy wujek – i surowo karać za takie czyny.

Zobacz również serwis: Przemoc i molestowanie

Tekst pochodzi z Książeczki „Twoje prawa (Według Konwencji o Prawach Dziecka). Dominik odpowiada na listy” wydanej przez Polski Komitet Narodowy UNICEF i jest przedmiotem praw autorskich UNICEF.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Państwo ma obowiązek przeciwdziałać wszelkim nadużyciom i wyzyskowi seksualnemu, ścigać przestępców seksualnych – nawet, gdy jest to tata czy wujek – i surowo karać za takie czyny.
Państwo ma obowiązek przeciwdziałać wszelkim nadużyciom i wyzyskowi seksualnemu, ścigać przestępców seksualnych – nawet, gdy jest to tata czy wujek – i surowo karać za takie czyny.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Krucka-Atak

Samodzielny specjalista ds. kadr z wieloletnim doświadczeniem, pasjonatka prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK