| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dla dzieci > Dziecko ma prawo do życia

Dziecko ma prawo do życia

Ty, tak jak inne dzieci, masz prawo do życia, rozwoju i tożsamości. Państwo, w którym mieszkasz, chroni Twoje życie i stoi na straży twojego bezpieczeństwa (na podstawie Konwencji o Prawach Dziecka, art. 6, 7, 8).

Natalka, lat 11:

„Dominiku, moja koleżanka Ewka opowiada nam straszne rzeczy, które czyta w różnych historycznych książkach. Ostatnio mówiła, że w dawnych czasach, w kraju o nazwie Sparta, można było zabijać dzieci i nikt nie ponosił za to odpowiedzialności. Zmyśliła to, prawda?”

Dominik:

Nie zmyśliła, Natalko. Takie rzeczy się kiedyś zdarzały. Ale nie teraz.

Według Konwencji o Prawach Dziecka każde dziecko, bez wyjątku, ma prawo do życia. A państwo ma obowiązek uczynić wszystko, co możliwe, aby to prawo było przestrzegane.

Teraz Wasze życie jest chronione jak największy skarb.

Ale dziecko ma nie tylko prawo do życia. Ma również prawo do rozwoju. Rodzice powinni się zatroszczyć, aby dziecko mogło zdrowo rosnąć, czuć się szczęśliwe, zdobywać wiedzę i różne umiejętności. A państwo ma obowiązek ich w tym wspierać.

Gdy dziecko się rodzi, otrzymuje imię, nazwisko oraz obywatelstwo i zostaje zarejestrowane w Urzędzie Stanu Cywilnego, czyli zyskuje tożsamość. Ty na przykład nazywasz się Natalka Cichosz i jesteś Polką – i to jest kolejne Twoje prawo: prawo do tożsamości.

Tamte dawne czasy na pewno już nie wrócą, Natalko. A Ewce powiedz, że w przeszłości zdarzały się też wspaniałe rzeczy – i niech o tym Wam raczej opowiada.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Tekst pochodzi z Książeczki „Twoje prawa (Według Konwencji o Prawach Dziecka). Dominik odpowiada na listy” wydanej przez Polski Komitet Narodowy UNICEF i jest przedmiotem praw autorskich UNICEF.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rodzice powinni się zatroszczyć, aby dziecko mogło zdrowo rosnąć, czuć się szczęśliwe, zdobywać wiedzę i różne umiejętności.
Rodzice powinni się zatroszczyć, aby dziecko mogło zdrowo rosnąć, czuć się szczęśliwe, zdobywać wiedzę i różne umiejętności.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK