| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Kiedy majątkiem dziecka zarządza kurator

Kiedy majątkiem dziecka zarządza kurator

Jeżeli dobro dziecka pozostającego pod opieką tego wymaga, sąd opiekuńczy wydaje niezbędne zarządzenia dla ochrony jego osoby lub majątku aż do czasu objęcia opieki przez opiekuna; w szczególności sąd opiekuńczy może ustanowić w tym celu kuratora.

Na czym polega zarząd

Zarząd majątkiem obejmuje zarówno czynności faktyczne, jak i prawne a wiec również reprezentowanie w sprawach dotyczących tym majątkiem.

Przyczyny ustanowienia kuratora

Sytuacja ta może wynikać z różnych okoliczności, np. opiekun nie może objąć natychmiast opieki ze względu na swoją chorobę, z uwagi na konieczność uregulowania swoich istotnych spraw życiowych bądź nie chce objąć natychmiast opieki. Sąd zawsze będzie brał w ochronę małoletniego, nakazując wydanie stosownych zarządzeń w celu ochrony jego osoby i majątku.

Sąd ustanawiając kuratora dla małoletniego określa zakres kompetencji kuratora, sprowadzający się zazwyczaj do określonych czynności.

Ustanowienie przez sąd opiekuńczy kuratora do zarządu majątkiem dziecka ma miejsce wówczas, gdy w umowie darowizny albo w testamencie na rzecz takiej osoby darczyńca lub spadkodawca zastrzegł, że przedmioty przypadające tej osobie nie będą objęte zarządem sprawowanym odpowiednio przez rodziców. Jeżeli sam darczyńca nie wyznaczył zarządcy w tym celu, to wówczas sąd opiekuńczy ustanawia odpowiedniego kuratora, który będzie wykonywała czynności związane z zarządem (art. 102 KRO). Podział zarządu polegający na tym, że zarządca lub kurator zarządzają jedynie wyłączonym majątkiem dziecka, a rodzice - pozostałym majątkiem, nie wyklucza współpracy między nimi, pożądanej nawet ze względu na dobro dziecka.

Zobacz też: Czy rodzice są rozliczani z zarządu majątkiem dziecka

Dotyczy to tylko tego majątku, który dziecko otrzymało w formie darowizny, testamentu, w tym też tytułem zapisu.

Sąd może ustanowić kuratora w celu sprawowania zarządu majątkiem dziecka jest również środkiem ograniczenia władzy rodzicielskiej ze względu na niewłaściwe wykonywanie przez rodziców zarządu majątkiem dziecka (art. 109 § 3 KRO). Zagrożenie dobra dziecka może bowiem wynikać, między innymi, z niewłaściwego wykonywania zarządu jego majątkiem. To samo dotyczy niewłaściwego sprawowania opieki lub wadliwego wykonywania przez opiekuna zarządu majątkiem podopiecznego.

Wniosek o ustanowienie kuratora do zarządu majątkiem dziecka

Wniosek o ustanowienie kuratora do zarządu majątkiem dziecka należy wnieść do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich, w którego okręgu dziecko mieszka, a w braku miejsca zamieszkania do sądu miejsca jego pobytu. 

Zobacz też serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy ma miejsce ustanowienie przez sąd opiekuńczy kuratora do zarządu majątkiem dziecka?
Kiedy ma miejsce ustanowienie przez sąd opiekuńczy kuratora do zarządu majątkiem dziecka?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK