| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Jak rozliczać dochody dzieci?

Jak rozliczać dochody dzieci?

W większości przypadków rodzice mogą doliczyć dochody dzieci do swoich dochodów. Od zasady tej istnieją jednak wyjątki.

Ponieważ praca (szczególnie wakacyjna) jest coraz bardziej popularna wśród małoletnich dzieci, mogą pojawić się wątpliwości co do tego w jaki sposób powinny one rozliczać się z fiskusem.

Generalna zasada

Dochody małoletnich dzieci (czyli takich które nie ukończyły 18 roku życia) dolicza się do dochodów rodziców. Chodzi tu zarówno o dzieci własne, jak również przysposobione. Nie dotyczy do jednak dzieci poddanych opiece lub pieczy w rodzinie zastępczej.

Gdy rodzice składają zeznanie podatkowe, wykazują tam nie tylko dochody swoje, ale także swoich dzieci. Czynią to na specjalnym załączniku PIT-M, z którego część danych przenoszą potem do zeznania PIT-36. W przypadku gdy małżonkowie rozliczają się osobno, wówczas dochody dziecka są doliczane po połowie do dochodów obojga rodziców, chyba, że znajdują się oni w separacji. Wówczas są one doliczane tylko do dochodów rodzica który sprawuje opiekę nad dzieckiem.

Wyjątki

Pierwszym wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja kiedy rodzice są pozbawieni prawa do pobierania pożytków ze źródeł przychodów swoich dzieci.

Poza tym nie wszystkie dochody dzieci mogą być doliczane do dochodów rodziców. Chodzi tu o dochody z pracy, dochody z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku oraz ze stypendiów (choć większość z nich jest zwolniona z podatku dochodowego). Wyżej wymienione dochody muszą podlegać opodatkowaniu na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W takim przypadku dziecko musi indywidualnie rozliczyć się z fiskusem. Oznacza to również, że tymi podatkami fiskus nie może obciążyć rodziców.

Świadczenia pomocy materialnej dla uczniów, pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni -  przyznane na podstawie przepisów o systemie oświaty są wolne od podatku dochodowego. Co do zasady stypendia dla uczniów wypłacane przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje pożytku publicznego są wolne od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł.

Zobacz również: Kiedy pomoc materialna dla uczniów jest zwolniona od podatku

Zeznanie roczne dziecka

W przypadku wyżej wymienionych dochodów rodzice są zobowiązani do złożenia w imieniu dziecka zeznania PIT-37. Powinno zawierać ono imię i nazwisko dziecka i być podpisane przez rodziców. Opisane zasady przestają obowiązywać, gdy dziecko ukończy 18 rok życia. Ze wszystkich dochodów jakie uzyskało do tego momentu musi się ono rozliczyć samodzielnie.

Więcej na temat podatków znajdziesz w naszym serwisie PIT.

Zobacz również serwis: Władza rodzicielska

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK