| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta

Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta

Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta przysługują – zgodnie z uchwałą siedmiu sędziów NSA – rodzicom korzystającym z urlopu wychowawczego. NSA rozstrzygnął wątpliwości dotyczące dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego dla rodziców bliźniąt i wieloraczków.

Zasady wypłacania zasiłku rodzinnego a także przysługujących dodatków do niego określa ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1456 ze zm.). Zgodnie z jej postanowieniami osobie sprawującej faktyczną opiekę nad dzieckiem (tj. matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka, opiekunowi prawnemu dziecka, jeżeli dziecko pozostaje pod jego faktyczną opieką), uprawnionej do pobierania zasiłku rodzinnego przysługuje także prawo do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego. Dodatek jest przyznawany w wysokości 400 zł miesięcznie, jednak nie dłużej niż przez okres:

  • 24 miesięcy kalendarzowych;
  • 36 miesięcy kalendarzowych - jeżeli sprawowana jest opieka nad więcej niż jednym dzieckiem urodzonym podczas jednego porodu;
  • 72 miesięcy kalendarzowych, jeżeli sprawowana jest opieka nad dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o niepełnosprawności albo o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Zadaj pytanie na FORUM

Warto podkreślić, że jeśli obydwoje rodzice korzystają jednocześnie z urlopu wychowawczego, to dodatek przysługuje tylko jednemu z nich.

Drugi dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego dla bliźniąt

Zgodnie ze stanowiskiem sądów, m.in. wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2014 r., sygn. akt I OPS 15/13 dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje na każde dziecko. Oznacza to, że w przypadku dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu (np. bliźniąt) dodatek przysługuje w wysokości 400 zł na każde z dzieci, czyli w sumie 800 zł miesięcznie.
NSA podjął powyższą uchwałę w składzie siedmiu sędziów, w odpowiedzi na wniosek prokuratora generalnego. Problem powstał na gruncie przepisów ww. ustawy. Zgodnie z art. 10 ust. 2 dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje w wysokości 400 zł miesięcznie. Ustawodawca nie zdecydował się na wprowadzenie bardziej precyzyjnych regulacji, wyjaśniających, czy dodatek przyznaje się niezależnie od liczby potomków urodzonych w trakcie jednego porodu, czy na każde dziecko odrębnie.

Zobacz: Rodzice bliźniąt oraz wieloraczków

Dodatek do zasiłku rodzinnego a liczba dzieci

Taka redakcja prowadziła niejednokrotnie do sprzecznych interpretacji dokonywanych przez sądy administracyjne. Zdaniem WSA w Krakowie wysokość dodatku jest niezależna od liczby urodzonych dzieci. Liczba potomków wpływa jedynie na wydłużenie maksymalnego okresu jego wypłacania (z 24 miesięcy przy jednym dziecku do 36 miesięcy przy wieloraczkach) – wyrok WSA w Krakowie z dnia 18 października 2012 r., o sygnaturze akt III SA/Kr 1495/11.

Piecza zastępcza jako forma pomocy rodzinie

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 05.09.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta/ fot. Fotolia
Dwa dodatki do zasiłku rodzinnego na bliźnięta/ fot. Fotolia

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »