| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Czy rodzice mogą rozporządzać spadkiem nabytym przez dziecko

Czy rodzice mogą rozporządzać spadkiem nabytym przez dziecko

Małoletnie dziecko w ramach np. dziedziczenia testamentowego może nabyć spadek. Ponieważ jednak jest niepełnoletnie, tzn. zgodnie z prawem cywilnym nie osiągnęło jeszcze 18 lat, nie może samodzielnie podejmować decyzji i zawierać skutecznych prawnie umów.

Z tego też powodu należy rozstrzygnąć kto ma prawo dysponowania przedmiotami i prawami nabytymi przez małoletniego.

Uprawnienia rodziców

Generalnie zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, stanowi atrybut tej władzy. Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Przy czym zarząd majątkiem dziecka obejmuje zarówno czynności faktyczne, jak i czynności prawne i czynności w postępowaniu sądowym lub przed innym organem państwowym czy też samorządowym.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Zgoda sądu opiekuńczego

Jednakże rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

Jeżeli w drodze spadku dziecko nabyło np. nieruchomość wówczas na sprzedaż jej konieczna jest zgoda sądu rodzinnego, a sami rodzice (przedstawiciele ustawowi dziecka) nie mogą tu samodzielnie podjąć decyzji. Aby uzyskać zgodę sądu rodzice składają we właściwym sądzie rejonowym  wydziale rodzinnym wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie konkretnej czynności (sprzedaży,  zniesienia współwłasności, itd.) wraz z uzasadnieniem konieczności dokonania takiego rozporządzenia majątkiem i załączają do niego co najmniej odpis księgi wieczystej, a jeżeli aktualny stan własności nie jest w niej ujawniony, także inne dokumenty, na podstawie których nastąpiła zmiana właściciela, np. postanowienie spadkowe. Postanowienie sądu opiekuńczego w przedmiocie udzielenia zezwolenia staje się skuteczne z chwilą uprawomocnienia się.

Poza tym w testamencie spadkodawca można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu testamentu nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. W takim wypadku, gdy spadkodawca nie wyznaczył zarządcy, zarząd majątkiem nabytym przez małoletniego sprawuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

Zobacz również: Co zrobić, by spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »