| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Czy rodzice mogą rozporządzać spadkiem nabytym przez dziecko

Czy rodzice mogą rozporządzać spadkiem nabytym przez dziecko

Małoletnie dziecko w ramach np. dziedziczenia testamentowego może nabyć spadek. Ponieważ jednak jest niepełnoletnie, tzn. zgodnie z prawem cywilnym nie osiągnęło jeszcze 18 lat, nie może samodzielnie podejmować decyzji i zawierać skutecznych prawnie umów.

Z tego też powodu należy rozstrzygnąć kto ma prawo dysponowania przedmiotami i prawami nabytymi przez małoletniego.

Uprawnienia rodziców

Generalnie zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską, stanowi atrybut tej władzy. Rodzice obowiązani są sprawować z należytą starannością zarząd majątkiem dziecka pozostającego pod ich władzą rodzicielską. Przy czym zarząd majątkiem dziecka obejmuje zarówno czynności faktyczne, jak i czynności prawne i czynności w postępowaniu sądowym lub przed innym organem państwowym czy też samorządowym.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Zgoda sądu opiekuńczego

Jednakże rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko.

Jeżeli w drodze spadku dziecko nabyło np. nieruchomość wówczas na sprzedaż jej konieczna jest zgoda sądu rodzinnego, a sami rodzice (przedstawiciele ustawowi dziecka) nie mogą tu samodzielnie podjąć decyzji. Aby uzyskać zgodę sądu rodzice składają we właściwym sądzie rejonowym  wydziale rodzinnym wniosek o wyrażenie zgody na dokonanie konkretnej czynności (sprzedaży,  zniesienia współwłasności, itd.) wraz z uzasadnieniem konieczności dokonania takiego rozporządzenia majątkiem i załączają do niego co najmniej odpis księgi wieczystej, a jeżeli aktualny stan własności nie jest w niej ujawniony, także inne dokumenty, na podstawie których nastąpiła zmiana właściciela, np. postanowienie spadkowe. Postanowienie sądu opiekuńczego w przedmiocie udzielenia zezwolenia staje się skuteczne z chwilą uprawomocnienia się.

Poza tym w testamencie spadkodawca można zastrzec, że przedmioty przypadające dziecku z tytułu testamentu nie będą objęte zarządem sprawowanym przez rodziców. W takim wypadku, gdy spadkodawca nie wyznaczył zarządcy, zarząd majątkiem nabytym przez małoletniego sprawuje kurator ustanowiony przez sąd opiekuńczy.

Zobacz również: Co zrobić, by spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice?

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK