| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne

 Świadczenie rodzinne są zbiorczym określeniem dla różnych form wspierania rodziny.

Świadczenia rodzinne

Świadczenia rodzinne to wspólna nazwa obejmująca takie świadczenia jak:

  1)  zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego;

  2)  świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne;

  3)  zapomoga wypłacana przez gminy;

  4)  jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (becikowe).

Celem udzielania tych świadczeń jest wsparcie finansowe rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej a wychowującej dzieci uczęszczające do szkoły, w tym dzieci niepełnosprawne.

Zobacz również: Zasiłek rodzinny w 2012 r.

Warunki uzyskania świadczeń rodzinnych

Generalnie warunkiem otrzymania świadczeń rodzinnych jest spełnienie kryterium dochodowego. Wyjątek stanowi tu przyznawanie zasiłku pielęgnacyjnego i i jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka, tzw. becikowego.

Świadczenia rodzinne przysługują obywatelom polskim, cudzoziemcom posiadającym obywatelstwo państwa członkowskiego UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz cudzoziemcom przebywającym na terytorium RP, posiadającym status uchodźcy lub zezwolenie na osiedlenie się w Polsce, pod warunkiem, że zamieszkują łącznie z członkami rodzin na terytorium naszego kraju.

Wnioski

Ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, a później ich wypłata następuje na wniosek małżonka, rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego dziecka, osoby uczącej się, pełnoletniej osoby niepełnosprawnej lub innej osoby uprawnionej do reprezentowania takiej osoby, bądź dziecka. Wniosek o przyznanie świadczeń rodzinnych powinien zawierać informacje dotyczące osoby występującej o takie świadczenia i dzieci pozostających na jej utrzymaniu.

Świadczenia rodzinne wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia danego miesiąca. Jeżeli jednak wniosek o świadczenie zostanie złożony po 10. dniu danego miesiąca, świadczenia będą wypłacane nie później niż do ostatniego dnia następnego miesiąca. W przypadku zbiegu prawa rodziców, opiekunów faktycznych lub prawnych dziecka do świadczeń rodzinnych świadczenia te wypłaca się temu z nich, który pierwszy złożył wniosek. Jeżeli dziecko nie pozostaje we wspólnym gospodarstwie z obojgiem rodziców, świadczenia rodzinne wypłaca się temu z rodziców, pod którego opieką dziecko się znajduje.

Środki na wypłacanie świadczeń rodzinnych pozyskiwane są z budżetu państwa, a samej wypłaty dokonują organy samorządowe: wójtowie, burmistrzowie lub prezydenci miast.

Rodzaje, uprawnione podmioty, wysokość i tryb przyznawania oraz wypłaty świadczeń rodzinnych uregulowany jest w ustawie z dnia 28.11.2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.).

Porównaj:

www.infor.pl/prawo/renty

zasiłki.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK