| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Ulga na dzieci w podatku dochodowym

Ulga na dzieci w podatku dochodowym

Popularnie zwana ulgą na dzieci - pozwala na odpisanie 1173,70 zł od samego podatku (nie jak większość ulg od podstawy opodatkowania).

Z podatkowej ulgi na dziecko mogliśmy po raz pierwszy skorzystać już rozliczając podatek za 2007 r. Została ona wprowadzona ustawą z dnia 5 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2007r. Nr 191, poz. 1361).

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami już w rozliczeniu za 2007 r. można było odliczyć od podatku dochodowego należnego za dany rok 1 145,08 zł na każde dziecko. W praktyce oznacza to, że mając dwoje dzieci mogliśmy odliczyć 2290,16 zł, a mając tróje 3435,24 zł. 

W roku 2008 wysokość ulgi na każde dziecko wynosiła 1173,70 zł.W 2009 roku zmienią się zasady stosowania ulgi - dla dzieci urodzonych w trakcie roku podatkowego, zwolnienie będzie przysługiwać proporcjonalnie - a nie jak dzisiaj w pełnej kwocie. Tak więc "na dziecko" urodzone w grudniu 2009 roku odliczymy 1/12 pełnej ulgi.

Zobacz również serwis: Podatki

Kiedy przysługuje ulga 

Ulga na dzieci jest związana z wychowaniem małoletnich i przysługuje rodzicom wychowującym dzieci, a nie samym dzieciom. Podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi jest wychowywanie własnych lub przysposobionych:

1)  dzieci małoletnich, czyli dzieci, które nie skończyło 18 lat, przy czym małoletniość nie musi trwać przez cały rok podatkowy, musi jedynie zaistnieć w danym roku;

2) dzieci, bez względu na ich wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywały zasiłek pielęgnacyjny,

3) dzieci do ukończenia 25 lat uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, jeżeli w roku podatkowym dzieci te nie uzyskały dochodów, z wyjątkiem dochodów wolnych od podatku dochodowego, renty rodzinnej oraz dochodów w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku. Przy czym należy tu zwrócić uwagę, na to że rodzice dzieci uczących się w szkole zagranicznej nie będą mogli skorzystać  z prawa do ulgi.

 Kto korzysta z ulgi

Z ulgi tej mogą skorzystać rodzice bądź opiekunowie wychowujący dzieci a rozliczający się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Oznacza to, że z ulgi nie mogą skorzystać np. osoby rozliczające się w ramach podatku liniowego, w formie ryczałtu ewidencjonowanego czy karty podatkowej.

Ulgę może wykorzystać tylko jeden z rodziców bądź obydwoje  gdy rozliczają się wspólnie lub według wskazanej proporcji. Jeśli rodzice są po rozwodzie lub w orzeczonej separacji (prawnej nie faktycznej) z prawa do ulgi może skorzystać tylko ten rodzic, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje. Jeśli dziecko mieszka przez część roku podatkowego u jednego z rodziców, a przez drugą u drugiego, każdy z rodziców ma prawo odliczyć jedną dwunastą część ulgi za każdy miesiąc w roku, w którym dziecko u niego zamieszkiwało.

Zobacz również: Ulga na dziecko  w 2012 r.

Czytaj także

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak zastosować ulgę na dziecko w PIT?
Jak zastosować ulgę na dziecko w PIT?

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK