| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko w urzędzie > Jakich dokumentów potrzebuje dziecko do wyjazdu zagranicznego

Jakich dokumentów potrzebuje dziecko do wyjazdu zagranicznego

Wybierając się z dzieckiem za granicę należy mieć przy sobie dokumenty uprawniające do przekraczania granic zarówno dla siebie, jak i dla dziecka. Takimi dokumentami są paszport i w ograniczonym zakresie dowód osobisty.

Paszport

Zgodnie z obowiązującym prawem paszport jest dokumentem urzędowy uprawniający do przekraczania granicy i pobytu za granicą. Wydaje go na wniosek zainteresowanych, a w przypadku małoletnich na wniosek rodziców lub opiekunów właściwy miejscowo wojewoda.

Jednakże nie do wszystkich państw sam paszport jest wystarczający. Do niektórych krajów takich jak np. Białoruś, Chin, Egipt, Kuba  czy do większości państw afrykańskich potrzebna jest jeszcze wiza.

Dowód osobisty

Od dnia 1 maja 2004 r. to jest od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej obywatele Rzeczpospolitej Polskiej – zarówno dorośli jak i małoletni - mogą poruszać się na terenie UE nie tylko na podstawie paszportu, ale także na podstawie dowodu osobistego. Organy państw członkowskich mają prawo skontrolować dokumenty tożsamości, a w razie ich braku podczas rutynowej kontroli dopuszczalne jest nałożenie kary pieniężnej, zgodnie z obowiązującym w danym państwie ustawodawstwem.

Zobacz również: Jak uzyskać paszport dla dziecka

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK