| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów

Będzie rozporządzenie w sprawie kształcenia dzieci emigrantów

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą opuścił już Minister Edukacji Narodowej i został skierowany przez zwierzchnika resortu edukacji Katarzynę Hall do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Teraz głos w sprawie rozporządzenia będą mogły zabrać poszczególne resorty oraz społeczeństwo za pośrednictwem organizacji je reprezentujących.

Wydanie rozporządzenia stało się koniecznością w obliczu dużą dynamiką procesów migracyjnych. Wielu ludzi migrujących posiada dzieci, których status prawny wymaga uregulowania. Stąd konieczność powstania rozporządzenia Ministra Edukacji.

Prezentowany poniżej projekt rozporządzenia uwzględnia nową sytuację oraz postulaty zainteresowanych rodziców.

Zobacz też: Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą

Zmiany zachodzące w sposobie nauczania dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą biorą pod uwagę fakt, że dzieci te zwykle realizują obowiązek szkolny w szkołach państw, na obszarze których przebywają wraz z rodzicami. 

Projekt rozporządzenia wprowadza również możliwość realizowania obowiązku szkolnego poza szkołą (nauczanie domowe) lub możliwość kształcenia na odległość realizowanego przez istniejący w Warszawie przez Zespół Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą.

Zobacz też: Dziecko i prawo

W projekcie Minister Edukacji są zaprezentowane rozwiązania, które poprawiają efektywność wykorzystania środków przeznaczonych na kształcenie dzieci obywateli polskich czasowo przebywających za granicą, ułatwiają integrację dzieci ze środowiskiem lokalnym. 

Ważne są też rozwiązania, które sprawiają że cały system jest bardziej wydolny i sprawniejszy z punktu widzenia ekonomii. Ponadto rozporządzenie przewiduje oszczędności w funkcjonowaniu szkół, zespołów szkół i szkolnych punktów konsultacyjnych.

Zobacz też: Edukacja

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK