| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Odległość pomiędzy miejscem zamieszkania, a szkołą często stanowi poważne utrudnienie dla dziecka i jego rodziców szczególnie na terenach wiejskich. Duży problem z dotarciem do szkoły mają również uczniowie niepełnosprawni.

Dzieci w podstawówce i gimnazjum

Sieć publicznych szkół powinna być zorganizowana w taki sposób, by umożliwić wszystkim dzieciom spełnianie obowiązku szkolnego. Odległość pomiędzy domem a szkołą nie powinna przekraczać 3 kilometrów – w przypadku uczniów klas I – IV szkól podstawowych oraz 4 kilometrów w przypadku uczniów klas V i VI podstawówki oraz gimnazjów. Jest to jednak trudne do osiągnięcia.

Ustawodawca ustalił, że jeżeli droga dziecka do szkoły przekracza podane odległości, to obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego dowozu dzieci oraz zapewnienia im opieki w trakcie trwania transportu.

W przypadku, gdy uczeń ma do dyspozycji środki komunikacji nie dedykowane specjalnie do dowozu uczniów np. środki komunikacji miejskiej, gmina ma obowiązek zwrotu kosztów przejazdu.

Zobacz również: Dziennik papierowy czy elektroniczny

Dzieci młodsze – dowóz do zerówki

Podobna sytuacja dotyczy młodszych dzieci oraz dzieci niepełnosprawnych. Jeśli chodzi o te pierwsze to gmina ma obowiązek dowieźć, oczywiście bezpłatnie, sześciolatka oraz według nowych przepisów pięciolatka do najbliższego publicznego przedszkola czy też oddziału przedszkolnego zorganizowanego przy szkole podstawowej. Gmina musi zapewnić opiekę w trakcie podróży lub zwrócić koszt przejazdu środkami komunikacji publicznej.

Dowóz dziecka niepełnosprawnego

W przypadku dziecka niepełnosprawnego gmina zapewnia dojazd do najbliższej szkoły podstawowej i gimnazjum, a dla dziecka upośledzonego ruchowo – również do najbliższej szkoły ponadgimnazjalnej, jednak tylko do ukończenia przez tego ucznia 21 roku życia. Gmina zapewnia również dzieciom i młodzieży, o upośledzeniu umysłowym w stopniu głębokim, dojazd na zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze, albo zwrot kosztów przejazdu dziecka i opiekuna na podstawie umowy między wójtem a rodzicami.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK