| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Zawieszenie zajęć szkolnych - czy możliwe z powodu zimy?

Zawieszenie zajęć szkolnych - czy możliwe z powodu zimy?

Zbyt niska temperatura może spowodować, iż uczniowie nie pójdą do szkoły. W takim bowiem przypadku dyrektor może zawiesić zajęcia. Przerwę uczniowie powinny odpracować w wolną sobotę. Szkoła zaś ma obowiązek zapewnić uczniom opiekę w wolne dni.

Gdy w sali jest zbyt zimno

Temperatura w salach lekcyjnych nie powinna być niższa niż 18 st. C. Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie odpowiedniej temperatury, dyrektor szkoły zawiesza zajęcia szkolne na oznaczony czas, powiadamiając o tym właściwy organ.

Za zgodą organu prowadzącego szkołę (najczęściej jest nim wójt, burmistrz, prezydent miasta) dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia w szkole na czas oznaczony, jeżeli temperatura zewnętrzna mierzona o godz. 21:00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć lekcyjnych wynosi -15 st. C lub jest niższa.

Zawieszenie zajęć może nastąpić również wówczas, gdy na terenie szkoły wystąpią takie zajęcia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów np. epidemie chorób wśród dzieci.

Zajęcia do odrobienia

W trakcie roku szkolnego uczniowie powinni odrobić zajęcia. Obowiązek ten wynika z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego . Czytamy w nim, iż „w szczególnie uzasadnionych przypadkach, niezależnie od dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (…), dyrektor szkoły lub placówki, po zasięgnięciu opinii rady szkoły lub placówki, a w przypadku szkoły lub placówki, w której rada nie została powołana, rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego, może, za zgodą organu prowadzącego, ustalić inne dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, pod warunkiem zrealizowania zajęć przypadających w te dni w wyznaczone soboty.

Zobacz również: Kiedy gmina ma obowiązek zapewnić uczniom dowóz do szkoły

Zapewnienie opieki dzieciom

Gdy dyrektor zawiesi zajęcia ze względu na zbyt niską temperaturę rodzice mogą mieć problem z zapewnieniem dziecku w tym czasie opieki. Dlatego szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć opiekuńczo-wychowawczych. O możliwości udziału uczniów w takich zajęciach szkoła musi poinformować rodziców.

Obowiązki szkoły zimą

W czasie zimy na władzach szkoły ciążą też dodatkowe obowiązki. Zgodnie z prawem w razie opadów śniegu przejścia na terenie szkoły oczyszcza się ze śniegu i lodu oraz posypuje piaskiem.

Jeżeli przerwa w działalności oświatowej szkoły trwa dwa tygodnie lub dłużej dyrektor dokonuje kontroli obiektów należących do szkoły pod kątem zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków korzystania z tych obiektów.

Zadaj pytanie: Forum

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego(Dz. U. z dnia 6 października 2010 r.);

Rozporządzenie Ministra Edukacji i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z dnia 22 stycznia 2003 r. ze zm.)

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK