| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach. Warto jednak w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na stoku.

Obowiązek noszenia przez dzieci kasków ochronnych podczas jazdy na nartach został wprowadzony ustawą z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej. Zgodnie z omawianymi przepisami dorośli obowiązani do opieki lub nadzoru nad dziećmi do 15 roku życia ignorujący obowiązek zaopatrzenia dzieci w kaski mogli obawiać się kary grzywny lub nagany.

Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie uchyliła jednak te przepisy. Obecnie zatem może się zdarzyć, że Policja pilnuje, by dzieci jeżdżące na nartach posiadały kask ochronny, jednak faktycznie w tej kwestii istnieje luka w prawie.

Zobacz również: Ferie - jakie obowiązki ma organizator zimowiska?

Bezpieczeństwo na stoku

Jeżeli chodzi bezpieczeństwo na stokach, to podmiotami odpowiedzialnymi za jego zapewnienie są osoby prowadzące w górach działalność w tym zakresie (np. właściciel wyciągu narciarskiego), a także organy administracji rządowej oraz właściwe terytorialnie jednostki samorządu terytorialnego.

Zapewnienie bezpieczeństwa polega w szczególności na oznakowaniu i zabezpieczeniu terenów, obiektów i urządzeń służących do uprawiania sportu oraz na przeciwdziałaniu powstawaniu wypadków. Podmioty odpowiedzialne mają obowiązek umożliwić przeprowadzenie akcji ratunkowych w górach. Informują również o niebezpieczeństwach (np. lawinowym).

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach.
Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK