| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach. Warto jednak w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na stoku.

Obowiązek noszenia przez dzieci kasków ochronnych podczas jazdy na nartach został wprowadzony ustawą z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej. Zgodnie z omawianymi przepisami dorośli obowiązani do opieki lub nadzoru nad dziećmi do 15 roku życia ignorujący obowiązek zaopatrzenia dzieci w kaski mogli obawiać się kary grzywny lub nagany.

Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie uchyliła jednak te przepisy. Obecnie zatem może się zdarzyć, że Policja pilnuje, by dzieci jeżdżące na nartach posiadały kask ochronny, jednak faktycznie w tej kwestii istnieje luka w prawie.

Zobacz również: Ferie - jakie obowiązki ma organizator zimowiska?

Bezpieczeństwo na stoku

Jeżeli chodzi bezpieczeństwo na stokach, to podmiotami odpowiedzialnymi za jego zapewnienie są osoby prowadzące w górach działalność w tym zakresie (np. właściciel wyciągu narciarskiego), a także organy administracji rządowej oraz właściwe terytorialnie jednostki samorządu terytorialnego.

Zapewnienie bezpieczeństwa polega w szczególności na oznakowaniu i zabezpieczeniu terenów, obiektów i urządzeń służących do uprawiania sportu oraz na przeciwdziałaniu powstawaniu wypadków. Podmioty odpowiedzialne mają obowiązek umożliwić przeprowadzenie akcji ratunkowych w górach. Informują również o niebezpieczeństwach (np. lawinowym).

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach.
Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz69.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »