| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Dzieci na nartach - w kasku czy bez?

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach. Warto jednak w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych na stoku.

Obowiązek noszenia przez dzieci kasków ochronnych podczas jazdy na nartach został wprowadzony ustawą z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej. Zgodnie z omawianymi przepisami dorośli obowiązani do opieki lub nadzoru nad dziećmi do 15 roku życia ignorujący obowiązek zaopatrzenia dzieci w kaski mogli obawiać się kary grzywny lub nagany.

Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie uchyliła jednak te przepisy. Obecnie zatem może się zdarzyć, że Policja pilnuje, by dzieci jeżdżące na nartach posiadały kask ochronny, jednak faktycznie w tej kwestii istnieje luka w prawie.

Zobacz również: Ferie - jakie obowiązki ma organizator zimowiska?

Bezpieczeństwo na stoku

Jeżeli chodzi bezpieczeństwo na stokach, to podmiotami odpowiedzialnymi za jego zapewnienie są osoby prowadzące w górach działalność w tym zakresie (np. właściciel wyciągu narciarskiego), a także organy administracji rządowej oraz właściwe terytorialnie jednostki samorządu terytorialnego.

Zapewnienie bezpieczeństwa polega w szczególności na oznakowaniu i zabezpieczeniu terenów, obiektów i urządzeń służących do uprawiania sportu oraz na przeciwdziałaniu powstawaniu wypadków. Podmioty odpowiedzialne mają obowiązek umożliwić przeprowadzenie akcji ratunkowych w górach. Informują również o niebezpieczeństwach (np. lawinowym).

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach.
Obecnie obowiązujące przepisy nie przewidują już obowiązku korzystania przez dzieci z kasków ochronnych podczas jazdy na nartach.

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Gyongyver Takats

Doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »