| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.

Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.

Zgodnie z projektem MEN obowiązkową naukę w szkole dzieci sześcioletnie mają rozpocząć dopiero w 2014 r. Do tego czasu rodzice będą mogli decydować czy posłać sześciolatka do szkoły.

Projekt nowej ustawy o systemie oświaty został przyjęty przez Radę Ministrów i zostanie przekazany pod obrady parlamentu. Przygotowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej nowelizacja przewiduje przesunięcie obowiązku szkolnego o dwa lata. Oznacza to, iż sześciolatki w szkole znalazłyby się dopiero w 2014 r.

Do tego czasu rodzice będą mogli zadecydować czy ich pociechy urodzone w latach 2006 i 2007 zasiądą w szkolnych ławach.  

Objęcie sześciolatków obowiązkiem szkolnym od 2014 r. oznacza, iż do obowiązkowo szkoły pójdą dzieci urodzone w 2008 i kolejnych latach. Pięciolatki nadal będą objęte obowiązkiem uczestnictwa w wychowaniu przedszkolnym.

Jak jest teraz?

Obecnie obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku, w którym dziecko kończy 7 lat i trwa do ukończenia gimnazjum, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Naukę w szkole może rozpocząć również dziecko, które przed dniem 1 września kończy 6 lat, jeżeli wykazuje psychofizyczną dojrzałość do podjęcia nauki szkolnej. Wymagany jest tutaj wniosek rodziców.

Zobacz również serwis: Edukacja

Pięciolatki mają obowiązek odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu, oddziale przedszkolnym, zorganizowanym w szkole podstawowej lub w innej formie wychowania przedszkolnego.

Dzieci w wieku od 3 do 6 lat obejmuje wychowanie przedszkolne. W szczególnie uzasadnionych przypadkach do przedszkola może zostać przyjęte dziecko dwuipółletnie.

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej od września 2011 r. naukę w klasach pierwszych szkół podstawowych rozpoczęło około 20% wszystkich dzieci sześcioletnich.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK