| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Zmiany w systemie oceniania, klasyfikowania i promocji uczniów od 2014 r.

Zmiany w systemie oceniania, klasyfikowania i promocji uczniów od 2014 r.

1 września 2014r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych. Jest to kolejny etap wdrażania nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego. Nowelizacja zakłada kluczową zmianę w sposobie i warunkach przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Po wejściu w życie we wrześniu 2014r. znowelizowanego rozporządzenia będzie zmierzała ku końcowi wdrażana od 2012r. podstawa programowa kształcenia ogólnego, na podstawie której będą przeprowadzane egzaminy maturalne od 2015r. Lista przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych nie ulegnie zmianie. Każda osoba przystępująca do egzaminu maturalnego będzie miała obowiązek przystąpić do jednego przedmiotu dodatkowego w części pisemnej, bez wymaganego progu zdawalności. Zdający otrzyma świadectwo dojrzałości, jeśli uzyska co najmniej 30 proc. możliwych do uzyskania punktów z każdego przedmiotu obowiązkowego zdawanego w części ustnej i w części pisemnej oraz przystąpi do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Egzamin ustny od 2015r. będzie składał się z dwóch części: wypowiedzi monologowej maturzysty, która trwa około 10 minut oraz rozmowy zdającego z zespołem, która trwa około 5 minut. Wypowiedź będzie oceniana według kryteriów holistycznych. Po raz pierwszy do egzaminów maturalnych na zmienionych zasadach przystąpią absolwenci liceów, których podstawa programowa zakończy się w roku szkolnym 2014/2015.

Zobacz: Sześciolatki obowiązkowo pójdą do szkoły od 2014 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »