| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Edukacja > Jak kupić podręczniki szkolne przez Internet?

Jak kupić podręczniki szkolne przez Internet?

Przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2014/ 2015 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej przypominają o podstawowych zasadach, które mogą ułatwić dokonanie zakupu podręczników. Jak zatem tanio kupić podręczniki szkolne? Czy warto zamówić je przez Internet? Rząd proponuje inne rozwiązania – „Darmowy podręcznik” oraz „Wyprawkę szkolną”.

Czy warto kupić podręczniki przez Internet?

Kupując towar, np. podręcznik szkolny przez Internet przysługuje nam więcej praw. Jeżeli podręcznik sprzedaje e-księgarnia, zawierana jest umowa na odległość. Z takiej transakcji można się wycofać w ciągu dziesięciu dni od odebrania towaru. Wystarczy wysłać pocztą oświadczenie o odstąpieniu od umowy zawartej na odległość (w ciągu 10 dni) i zwrócić sprzedawcy podręcznik (w ciągu 14 dni).

Odstąpienie od umowy – zmiany w 2014 r.

Podręczniki nowe czy używane?

Wadliwy podręcznik można reklamować - dotyczy to zarówno książek nowych, jak i używanych. Posklejane strony, nieczytelna czcionka - wadliwą książkę można reklamować w ciągu 2 lat od zakupu. Możemy się wtedy domagać m.in. wymiany towaru na nowy. Jeżeli okaże się to niemożliwe możemy żądać odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży lub obniżenia ceny. W przypadku zakupu używanych podręczników sprzedawca może skrócić czas na reklamację do roku. Zawsze potrzebny będzie dowód zakupu, np. paragon.

Używane podręczniki są najtańsze – warto korzystać z kiermaszy organizowanych w szkołach i z zakupów w antykwariatach.

Rządowy program "Wyprawka szkolna"

Rodziny o dochodach nieprzekraczających 539 zł netto na jedną osobę oraz dzieci z niektórymi niepełnosprawnościami mają prawo do dofinansowania z tytułu rządowego programu "Wyprawka szkolna". Zwrot poniesionych wydatków wynosi od 175 do nawet 770 zł na jedno dziecko.

Jak starać się o dofinansowanie w ramach „Wyprawki szkolnej”? To rodzice kupują podręczniki. Należy zachować rachunek lub paragon. Będą potrzebne jako dowód zakupu. Termin składania wniosków ustala odpowiednio wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na siedzibę szkoły. Wszyscy rodzice, którzy złożą wnioski o dofinansowanie muszą otrzymać pieniądze do 17 listopada 2014 r. Wnioski o przyznanie pomocy dostępne są na stronach internetowych samorządów gminnych.

Kto może skorzystać z dofinansowania w postaci wyprawki szkolnej 2014?

Czytaj także

Aktualizacja: 21.08.2014

Autor:

Wojciech Szymczak, Główny Ekonimista UOKiK

Źródło:

UOKiK

Zdjęcia

Jak kupić podręczniki szkolne przez Internet?/ fot. Fotolia
Jak kupić podręczniki szkolne przez Internet?/ fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK