| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > Jakie są środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji nieletnich?

Jakie są środki zapobiegania i zwalczania demoralizacji nieletnich?

Środki stosowane wobec nieletniego zostały wymienione w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich. Wobec nieletniego mogą być stosowane środki wychowawcze oraz środek poprawczy w postaci umieszczenia w zakładzie poprawczym. Kara może być orzeczona tylko w wypadkach prawem przewidzianych, jeżeli inne środki nie są w stanie zapewnić resocjalizacji nieletniego.

Sąd zobowiązany jest również do zawiadomienia o wyznaczeniu określonej osoby do sprawowania nadzoru zarówno nieletniego, jak i jego rodziców lub opiekuna.
Nadzór kuratora sąd może zastosować, jeżeli nadzoru nie mogą realizować inne uprawnione do tego osoby, w tym rodzice. 

Zobacz: Kiedy stosuje się środek poprawczy?

Z jednej strony mamy do czynienia z pozostawieniem nieletniego w środowisku rodzinnym a z drugiej oddziaływanie w tym okresie na niego i jego środowisko przez kuratora, a więc osobę spoza kręgu rodziny.

Sąd może skierować nieletniego do ośrodka kuratorskiego, a także do organizacji społecznej lub instytucji zajmujących się pracą z nieletnimi o charakterze wychowawczym, terapeutycznym lub szkoleniowym, po uprzednim porozumieniu się z tą organizacją lub instytucją. Jest to więc silniejszy środek niż nadzór kuratora.

Zakaz prowadzenia pojazdów, jest to środek prewencyjny, orzekany po stwierdzeniu związku pomiędzy czynem karalnym nieletniego a prowadzeniem pojazdu, mający na celu zapobieganie popełnianiu tego typu czynów karalnych w przyszłości.

W razie orzeczenia wobec nieletniego zakazu prowadzenia pojazdów, sąd powinien przesłać odpis orzeczenia organowi wydającemu zezwolenia na prowadzenie danego pojazdu. Zakaz ten ustaje z mocy prawa najpóźniej z chwilą ukończenia przez nieletniego 21 lat.

Przepadek rzeczy uzyskanych w związku z popełnieniem czynu karalnego, a więc narzędzia lub inne przedmioty objęte przepadkiem przechodzą na rzecz Skarbu Państwa z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia.

Sąd może także orzec umieszczenie nieletniego w rodzinie zastępczej, w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, w młodzieżowym ośrodku socjoterapii albo w ośrodku szkolno-wychowawczym.

Jedynym środkiem poprawczym jest umieszczenie nieletniego w zakładzie poprawczym.

Inne środki

Sąd może zastosować inne środki zastrzeżone do właściwości sądu rodzinnego, jak również zastosować środki przewidziane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, np. poprzez umieszczenie nieletniego w szpitalu psychiatrycznym lub odpowiednim zakładzie leczniczym, jeżeli stwierdza się niedorozwój umysłowy, chorobę psychiczną lub inne zakłócenia czynności psychicznych bądź nałogowe używanie alkoholu lub innych środków odurzających przez nieletniego.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nadzór kuratora sąd może zastosować, jeżeli nadzoru nie mogą realizować inne uprawnione do tego osoby, w tym rodzice.
Nadzór kuratora sąd może zastosować, jeżeli nadzoru nie mogą realizować inne uprawnione do tego osoby, w tym rodzice.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK