| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > W jaki sposób kurator sądowy przeprowadza wywiad środowiskowy?

W jaki sposób kurator sądowy przeprowadza wywiad środowiskowy?

Kuratorzy sądowi realizują określone przez prawo zadania o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym, diagnostycznym, profilaktycznym i kontrolnym, związane z wykonywaniem orzeczeń sądu. Kurator sądowy obowiązany jest m.in. do przeprowadzania na zlecenie sądu lub sędziego wywiadów środowiskowych.

Kurator rodzinny, przeprowadzając wywiad środowiskowy, ustala okoliczności określone przez sąd lub sędziego albo kontroluje sposób wykonywania orzeczenia przez uprawnione podmioty.

Przeprowadzający wywiad kurator jest obowiązany okazać legitymację służbową oraz poinformować osoby udzielające informacji o nazwie i adresie organu zarządzającego przeprowadzenie wywiadu oraz o jego celu.

139,00 złKodeks rodzinny i opiekuńczy

Wywiad obejmuje informacje dotyczące m.in.: sytuacji bytowej rodziny, warunków środowiskowych, sposobu spędzania przez dziecko wolnego czasu, przebiegu nauki, stanu zdrowia dziecka i jego rodziny, wykształcenia rodziców i pracy przez nich wykonywanej itp. Przeprowadzający wywiad zbiera niezbędne informacje od rodziny i sąsiadów, nauczycieli lub wychowawców w szkole oraz od innych osób lub instytucji, które mogą posiadać niezbędną wiedzę o sytuacji danej rodziny.

Sprawozdanie kuratora

Po przeprowadzeniu wywiadu kurator rodzinny sporządza pisemne sprawozdanie z wywiadu zawierające imię i nazwisko osoby przeprowadzającej wywiad, opis wykonywanych czynności i stwierdzonych okoliczności wynikających z zarządzenia o przeprowadzeniu wywiadu, datę przeprowadzenia wywiadu, podpis osoby przeprowadzającej wywiad.

Zobacz: Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?

Kurator składa sprawozdanie z wywiadu w terminie 14 dni od otrzymania zarządzenia o jego przeprowadzeniu, chyba że w zarządzeniu wyznaczony został inny termin oraz uzupełnia wywiad na polecenie sądu.

Kurator obecny przy kontaktach

Kurator rodzinny, któremu zlecono obecność przy kontaktach rodziców z dziećmi, ustalonych przez sąd opiekuńczy, stawia się w określonym w postanowieniu sądu terminie i miejscu i jest obecny przez cały czas trwania kontaktu, zapewniając by kontakt ten nie trwał dłużej, niż postanowił sąd. Z każdej obecności przy kontaktach, kurator rodzinny niezwłocznie składa sądowi pisemną notatkę.

Przeprowadzający wywiad środowiskowy jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystkie okoliczności, o których dowiedział się w związku z przeprowadzeniem tego wywiadu.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Aktualizacja: 06.10.2011

Ekspert:

Żaneta Urawska

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przeprowadzający wywiad środowiskowy jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystkie okoliczności, o których dowiedział się w związku z przeprowadzeniem tego wywiadu.
Przeprowadzający wywiad środowiskowy jest obowiązany zachować w tajemnicy wszystkie okoliczności, o których dowiedział się w związku z przeprowadzeniem tego wywiadu.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-04-22 12:19 Zgłoś

jestem po przemocy w rodzinie mój konkubent dostał wyrok za mnie w nagrode dostałam kuratora rodzinnego o mały włos zabrali by mi dzieci żałuje ze wzywałam policje

avatar

2013-05-26 22:59 Zgłoś

to jest obowiązek kuratora, przyjść , przeprowadzić wywiad, zapoznać sie z sytuacją dozorowanego, i na dodatek za śmieszne pieniądze...

avatar

2013-05-17 22:41 Zgłoś

dobrze że zgłosiłaś sprawę na Policję, kurator sam nie może odebrać, jest od sporządzenia wywiadu środowiskowego w sprawie, albo jeśli np. sytuacja tego wymaga dziecko może mieć przyznanego kuratora, nie wiem a na jakim etapie jest sprawa? wszczęto postępowanie? czy kurator już był?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem Infor.pl »