| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > Kiedy nieletni odpowie za przestępstwo

Kiedy nieletni odpowie za przestępstwo

Kodeks karny ustanawia pewną minimalną granicę wiekową, poniżej której niemożliwe jest pociągnięcie sprawcy do odpowiedzialności karnej za popełniony czyn na podstawie kodeksu karnego.

W polskim prawie granica ta ustalona jest w zasadzie na 17 lat. Sprawca poniżej tego przedziału wiekowego zwany jest właśnie nieletnim. Jeżeli nie osiągnął on tego wieku w chwili popełniania przestępstwa, karany będzie w innym trybie postępowania, na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Wyjątki od zasady

Jak wskazano wyżej, ustawową granicą odpowiedzialności karnej jest 17 lat. W pewnych wypadkach ustawodawca przewidział jednak odstępstwa od tej zasady. Art. 10 § 2 kodeksu karnego przewiduje wyjątkową odpowiedzialność karną tych nieletnich, którzy po ukończeniu 15 lat dopuszczają się szczególnie groźnych przestępstw. Katalog ten jest zamknięty i obejmuje:

 1. zamach na życie Prezydenta RP (art. 134);
 2. zabójstwo w typie podstawowym lub kwalifikowanym (art. 148 § 1-3);
 3. umyślne spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, w tym następstw kwalifikujących (art. 156 § 1 i 3);
 4. umyślne sprowadzenie zdarzenia powszechnie niebezpiecznego, w tym następstw kwalifikujących (art. 163 § 1 i 3);
 5. terrorystyczny zamach na statek wodny lub powietrzny (art. 166);
 6. umyślne spowodowanie katastrofy, w tym następstw kwalifikujących (art. 173 § 1 i 3);
 7. zgwałcenie popełnione zbiorowo (art. 197 § 3);
 8. porwanie zakładnika, w tym spowodowanie następstw kwalifikujących (art. 252 § 1 i 2);
 9. rozbój (art. 280).


Ponadto, ustawa określa pewne szczegółowe warunki, które sąd powinny szczegółowo rozważyć, aby nieletni odpowiedział za popełnione przestępstwo tak jak dorosły. Są one następujące:

 1. okoliczności sprawy;
 2. stopień rozwoju sprawcy;
 3. jego właściwości i warunki osobiste.

Pomimo iż przepis wyraźnie stanowi, że nieletni w pewnych warunkach może odpowiadać karnie, to jednak ustawodawca zaznacza, że orzeczona kara nie może być wyższa niż 2/3 ustawowego zagrożenia. Ponadto, sąd może także w każdym wypadku zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary. 

Kodeks karny rozróżnia nieletniego (przed ukończeniem 17 lat) i młodocianego (popełnia czyn zabroniony przed ukończeniem 21 lat, ale ukończył 24 lata zanim zapadło orzeczenie w pierwszej instancji). Kodeks cywilny wyróżnia małoletniego (osobą przed ukończeniem 18 roku życia), natomiast kodeks pracy, tak jak kodeks karny – młodocianego (z tym że w przypadku prawa pracy jest to osoba pomiędzy 16 a 18 rokiem życia).

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nieletni, który ukończył 15 lat, może w pewnych warunkach odpowiadać karnie.
Nieletni, który ukończył 15 lat, może w pewnych warunkach odpowiadać karnie.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Bagieńska-Petryka

Radca prawny. Specjalizuje się w prawie pracy, prawie spółek, prawie korporacyjnym, prawie rodzinnym i spadkowym. Świadczy pomoc prawną dla przedsiębiorców i klientów indywidualnych. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując jako prawnik wewnętrzny w środowisku korporacyjnym (dom maklerski, powszechne towarzystwo emerytalne oraz wiodąca firma ubezpieczeniowa w Polsce), także w kancelarii prawnej. Ukończyła prawo na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od stycznia 2000 r. jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK