| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Prawa dziecka > Czy dziecko może dziedziczyć

Czy dziecko może dziedziczyć

Odpowiedz na to pytanie jest jednoznaczna. Tak dziecko, bez względu na wiek, a nawet dziecko poczęte - a jeszcze nie urodzone (nasciturus) może zgodnie z polskim prawem być spadkobiercą.

Pochodzenie dziecka

Dowodem pochodzenia dziecka od spadkodawcy jest akt urodzenia, w którym spadkodawcę wymienia się jako matkę lub ojca konkretnej osoby.

Nie jest wykluczone ustalenie pochodzenia dziecka po śmierci rodzica-spadkodawcy. W takim przypadku orzeczenie wywołuje skutek prawny z mocą wsteczną, czyli od chwili urodzenia się dziecka. Również w razie sądowego ustalenia ojcostwa lub macierzyństwa wskazana w orzeczeniu osoba staje się spadkobiercą po swoim rodzicu. Dopuszczalna jest też sytuacja odwrotna, tzn. gdy po śmierci spadkodawcy doszło do zaprzeczenia ojcostwa (macierzyństwa) lub unieważnienia uznania dziecka. Wówczas skutkiem takiego postępowania jest wyłączenie od dziedziczenia (z mocą wsteczną) osoby objętej orzeczeniem.

Zaistnienie wyżej wskazanych zdarzeń po wydaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku skutkuje tym, że osoby mające w tym interes mogą wnieść o zmianę postanowienia w trybie art. 679 kodeksu postępowania cywilnego, tak by zmienionym orzeczeniem objąć dzieci niesłusznie pominięte, lub wyeliminować z kręgu spadkobierców osoby niesłusznie ujęte w pierwotnym postanowieniu.

Dzieci spadkodawcy

Do spadku powołane są wszystkie dzieci spadkodawcy, zarówno dzieci urodzone w związku małżeńskim, jak i dzieci pozamałżeńskie, których ojcostwo spadkodawcy zostało ustalone bądź w drodze uznania, bądź wskutek orzeczenia sądowego. Poza dziećmi biologicznymi po rodzicach dziedziczą również osoby przysposobione przez spadkodawcę.

Dziedziczenie "w pierwszej kolejności" dzieci spadkodawcy oznacza, że wstępują one w ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego rodzica w określonych ułamkiem częściach równych. Jeżeli zaś współdziedziczą z drugim rodzicem (małżonkiem spadkodawcy), wówczas udziały spadkobierców są także zasadniczo równe. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której więcej niż troje dzieci dochodzi do dziedziczenia z drugim rodzicem (małżonkiem spadkodawcy). W tym przypadku ustawa zapewnia drugiemu rodzicowi co najmniej 1/4 całości spadku.

Zobacz również serwis: Spadki

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK