| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Wstrząsający raport Fundacji Dzieci Niczyje

Wstrząsający raport Fundacji Dzieci Niczyje

Fundacja Dzieci Niczyje alarmuje, że zdecydowana większość nauczycieli w Polsce nie reaguje, pomimo posiadania wiedzy, że ich uczniowie padają ofiarami przemocy domowej. Przeprowadzono badania na temat przemocy i reakcji na nią wśród nauczycieli i wnioski są szokujące.

Według badań Fundacji blisko co trzeci nauczyciel zetknął się z uczniem dotkniętym przemocą fizyczną w rodzinie, a co drugi pedagog miał do czynienia z uczniem dotkniętym przemocą emocjonalną (psychiczną), polegającą na zastraszaniu i zaniżaniu samooceny dziecka.

Reakcja na krzywdę

Badania przeprowadzone przez Fundację Dzieci Niczyje nie obnażają dokładnie całego problemu, jednakże niektórymi swoimi wnioskami mogą działać na wyobraźnię i naświetla skalę problemu przemocy w Polsce. Należy podkreślić, że 21 procent nauczycieli odmówiło odpowiedzi na pytania w ankiecie.
Eksperci zwracają uwagę, że dziecko, które padło ofiara przemocy w rodzinie i posiada widoczne jej ślady na ciele nie jest wysyłane przez swoich oprawców - rodziców do szkoły do czasu, aż nie zagoją się im ślady po pobiciu.

Niestety raptem co drugi nauczyciel reaguje, gdy dostrzega oznaki jakiegokolwiek znęcania się nad jego dzieckiem. Najbardziej porażające jest to, że 14 procent ankietowanych nauczycieli przyznało, że nie reaguje nigdy na krzywdę ich dzieci.

Jak powinien zachować się nauczyciel który dostrzeże, że jego uczeń padł ofiarą przemocy w rodzinie?

Nauczyciel powinien interweniować, nie może stać biernie przyglądając się z boku. Aby działanie było skuteczniejsze nauczyciel powinien zawrzeć szyki ze szkolnym pedagogiem lub psychologiem. Jeżeli wspólnie uznają, że sytuacja tego wymaga, to powinni złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez rodziców dziecka. Prokurator w toku czynności po głębszej analizie sprawdzi sytuację dziecka i ewentualnie doprecyzuje kto dokładnie jest sprawcą czynu zabronionego.

Niestety, ale tylko 3 procent ankietowanych nauczycieli raportu Fundacji Dzieci Niczyje zdecydowało się zawiadomić prokuratora o dostrzeżonej patologii w rodzinie. Oznacza to, że reszta nauczycieli nie dostrzegła takiego problemu. Biorąc pod uwagę skalę tego problemu w naszym kraju, to niestety nie można wystawić pozytywnej oceny nauczycielom.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Według raportu Fundacji Dzieci Niczyje, większość nauczycieli nie reaguje na stosowanie przemocy domowej wobec dzieci.
Według raportu Fundacji Dzieci Niczyje, większość nauczycieli nie reaguje na stosowanie przemocy domowej wobec dzieci.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK