| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Kiedy pracownik socjalny może zabrać dziecko

Kiedy pracownik socjalny może zabrać dziecko

W dniu 1 sierpnia 2010 r. weszła w życie nowela do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie i niektórych innych ustaw, która wprowadziła pewne obostrzenia.

Świadek przemocy w rodzinie

Na szczególne uwzględnienie zasługuje zapis, zgodnie z którym osoby, które w związku z wykonywaniem swoich obowiązków służbowych lub zawodowych powzięły podejrzenie o popełnieniu przestępstwa o przemocy w rodzinie, niezwłocznie zawiadamiają o tym policję lub prokuratora. Podobny obowiązek spoczywa również na świadkach użycia przemocy w rodzinie, którzy mają obowiązek niezwłocznego zawiadamiania policji, prokuratora bądź innych podmiotów działających na rzecz przeciwdziałania przemocy.

Wprowadzono pewne obostrzenia polegające na tym, że pracownik socjalny jedynie w wyjątkowych sytuacjach ma prawo zabrać dziecko w związku z przemocą w rodzinie. Może to nastąpić, gdy zagrożone jest bezpośrednio życie lub zdrowie dziecka.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Decyzję taką, pracownik socjalny podejmuje wspólnie z funkcjonariuszem policji i lekarzem lub ratownikiem medycznym, lub pielęgniarką, (np. gdy opiekunowie są nietrzeźwi).

Co z dzieckiem

Pracownik socjalny ma obowiązek zapewnić dziecku bezpieczeństwo i umieścić je u innej niezamieszkującej wspólnie osoby z rodziny, a jeśli jest to niemożliwe, w rodzinie zastępczej bądź placówce opiekuńczo - wychowawczej. Pracownik socjalny ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia sądu opiekuńczego, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, o odebraniu dziecka z rodziny i umieszczeniu go u niezamieszkującej wspólnie osoby najbliższej, w rodzinie zastępczej lub w całodobowej placówce opiekuńczo - wychowawczej.

Decyzja o odebraniu dziecka musi być zatwierdzona przez sąd rodzinny w szczególnym trybie (tj. w ciągu 24 godzin). 

Odwołanie rodziców

Rodzicom przysługuje prawo odwołania się od decyzji o odebraniu im dziecka rozpatrywane w trybie 24-godzinnym ze względu na wyjątkowe okoliczności i dobro dziecka. 

Ponadto o prawie do złożenia zażalenia na decyzję o odebraniu dziecka, funkcjonariusz policji ma obowiązek pouczyć rodziców bądź opiekunów. Zażalenie może być wniesione za pośrednictwem pracownika socjalnego lub funkcjonariusza policji, którzy dokonali odebrania dziecka. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności odebrania dziecka sąd zarządza natychmiastowe przekazanie dziecka rodzicom, opiekunom prawnym lub faktycznym, od których dziecko zostało odebrane.

Pouczenie to należy wręczyć na piśmie.

Zobacz również: Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK