| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka

Interwencja w przypadku krzywdzenia dziecka

Informacja na temat sytuacji krzywdzącej dla dziecka może trafić do sądu w różny sposób. Jednym ze źródeł może być informacja pochodząca od osoby trzeciej, która wie o tej sytuacji. Prawo karne, jak i cywilne przewiduje obowiązek zawiadomienia odpowiednich organów państwowych o sytuacji krzywdzenia dziecka.

Postępowanie karne w przypadkach krzywdzenia dzieci

Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Szczególny obowiązek ciąży na instytucjach, które w związku ze swoją działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa może złożyć każdy, kto wie o tym, że miało ono miejsce. Zawiadomienie takie składa się w prokuraturze rejonowej lub na policji. Dowodami w sprawie mogą być: zeznania świadków, obdukcje, zaświadczenia lekarskie, dokumenty, zdjęcia, dowody rzeczowe etc.

Osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie w ciągu sześciu tygodni powinna zostać powiadomiona o wszczęciu postępowania karnego albo o umorzeniu.

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia dziecka należy wzywać na interwencję policję.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Postępowanie w sądzie rodzinnym i opiekuńczym w przypadkach krzywdzenia dzieci

Jeżeli osoba trzecia zauważyła sygnały, które mogą świadczyć o krzywdzie dziecka i jest zaniepokojona tą sytuacją, może napisać do sądu wniosek o wgląd w sytuację dziecka.

Złożenie wniosku o wgląd w sytuację dziecka jest dobrym rozwiązaniem, nawet jeżeli nie ma się pewności, że dziecku dzieje się krzywda. Właściwy do rozpatrzenia sprawy jest sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich. Zawiadomienie nie wymaga żadnej szczególnej formy pisma procesowego. W piśmie nie trzeba wnosić o pozbawienie czy ograniczenie władzy rodzicielskiej. Należy tylko opisać sytuację, która zaniepokoiła osobę, podać dane personalne dziecka oraz adres rodziny. Można wskazać dowody, którym powinien przyjrzeć się sąd, rozpatrując sprawę.

Zawiadomienie jest zwolnione od kosztów sądowych. Efektem postępowania prowadzonego w sądzie na wniosek może być m.in. ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej rodziców dziecka.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK