| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Przemoc i molestowanie > Przemoc w rodzinie a dziecko - cz. 2. skutki przemocy

Przemoc w rodzinie a dziecko - cz. 2. skutki przemocy

Skutkiem doświadczania w dzieciństwie przemocy w rodzinie jest często powielanie modelu relacji przemocowej w swoich dorosłych związkach lub relacjach ze swoimi dziećmi.

Zobacz również: Przemoc w rodzinie a dziecko cz. 1. mechanizmy obronne

Długotrwałe skutki przemocy przybierają u dzieci zazwyczaj postać syndromu stresu pourazowego, który charakteryzuje się wieloma objawami:

Stany nadmiernego pobudzenia – dziecko jest stale czujne i przygotowane na niebezpieczeństwo. Ciągłe pobudzenie organizmu – „zamrożona czujność” powoduje zaburzenia fizjologiczne (zaburzenia snu i łaknienia).

Zmęczenie i ciągły niepokój powodują to, że dziecko jest rozchwiane emocjonalnie – ma napady płaczu, ataki paniki i lęku, jest drażliwe, nerwowe i wybuchowe.

Odcięcie od własnych emocji – stan psychicznego odrętwienia (zrywa kontakt z własnymi emocjami, bo są tak trudne, że nie można sobie z nimi poradzić) → staje się martwe emocjonalnie.

Wtargnięcia  - uporczywe i mimowolne wspomnienia traumatycznych przeżyć. Te przeżycia przypominają się nagle, napadowo i niezależnie od woli człowieka.

Zobacz: Przemoc wobec dziecka - wywiad z psychologiem

Stany depresyjne i poczucie bezradności – u dzieci dominuje brak wiary w swoje siły, nieumiejętność podejmowania decyzji oraz radzenia sobie z codziennymi problemami.

Poczucie niskiej wartości, winy i wstydu – to, że dzieci są poniżane, wyzywane, krytykowane i upokarzane powoduje, że uważają się za osoby bezwartościowe, złe i głupie. Obwiniają się, że to one swoim „niewłaściwym” wyglądem, zachowaniem czy słowami „sprowokowały” sprawców. Myślą, że to one ponoszą odpowiedzialność za przemoc i wstydzą się swoich doświadczeń.

Skłonności autodestrukcyjne – sięganie po alkohol, narkotyki, samookaleczenie się (cięcie, przypalanie). Atak na ciało- nie jest, jak często się uważa – próbą samobójczą czy sposobem zwrócenia na siebie uwagi.

Dziecko zadaje sobie fizycznie ból, aby zagłuszyć cierpienie fizyczne, aby zapomnieć o tym co się dzieje.

Nieufność wobec ludzi – dzieci są nieufne, lękliwe a nawet wrogie wobec ludzi, unikają  kontaktów z rówieśnikami. Do izolacji skłania je również potrzeba utrzymania w tajemnicy tego, co dzieje się w domu, strach przed konsekwencjami jej ujawnienia, poczucie winy i wstydu za doświadczaną przemoc.

Aby dziecko maltretowane powróciło do „równowagi psychicznej” potrzebuje jedynie (albo aż): zwiększenia poczucia bezpieczeństwa, przywrócenia zaufania do ludzi, nabycia umiejętności rozpoznawania i wyrażania uczuć oraz zwiększenia poczucia własnej wartości.

Zobacz również serwis: Przemoc w rodzinie

reklama

Polecamy artykuły

Aktualizacja: 24.06.2014

Ekspert:

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co dzieje się z dzieckiem gdy doświadcza przemocy w rodzinie?
Co dzieje się z dzieckiem gdy doświadcza przemocy w rodzinie?

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »