| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych 2012

Wynagrodzenie dla rodzin zastępczych 2012

Od 2012 r. zmieniają się przepisy dotyczące wynagrodzenia rodzin zastępczych. Wszystko za sprawą ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Osoby prowadzące rodzinny dom dziecka oraz rodziny zastępcze będą otrzymywały na każde dziecko świadczenie na pokrycie kosztów jego utrzymania w wysokości nie niższej niż:

  • 660 zł miesięcznie - w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej spokrewnionej;
  • 1000 zł miesięcznie - w przypadku dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej lub rodzinnym domu dziecka.

Wysokość tego świadczenia pomniejsza się o kwotę nie wyższą niż 50% dochodu dziecka, nie więcej jednak niż o 80% kwot wskazanych powyżej. Dochód dziecka stanowią otrzymywane alimenty, renta rodzinna oraz uposażenie rodzinne.

139,00 złKodeks rodzinny i opiekuńczy

Rodzinom zastępczym oraz prowadzącym rodzinny dom dziecka przysługuje dodatek na dziecko niepełnosprawne (legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności). Wysokość dodatku to minimum 200 zł miesięcznie na pokrycie zwiększonych potrzeb utrzymania dziecka.

Dodatek w takiej samej wysokości otrzymają też rodziny zastępcze zawodowe na dziecko umieszczone w trybie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Zobacz również serwis: Nieletni i prawo

Ponadto rodzinom zastępczym oraz osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka starosta może przyznać dofinansowanie do wypoczynku dzieci poza miejscem zamieszkania. Jednorazowo można otrzymać także świadczenie na pokrycie niezbędnych wydatków związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka. Rodziny zastępcze maja także prawo do otrzymania jednorazowo lub okresowo świadczenia na pokrycie wydatków związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych lub innych, które mają wpływ na jakość sprawowanej opieki.

Zarówno rodziny zastępcze zawodowe, jak i niezawodowe mogą otrzymać pieniądze na utrzymanie lokalu mieszkalnego.

Osoby prowadzące rodzinny dom dziecka mogą otrzymać środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego pokrycie kosztów remontu lub ze zmiana lokalu, a także na pokrycie innych nieprzewidzianych kosztów związanych z opieką i wychowaniem dziecka lub funkcjonowaniem rodzinnego domu dziecka.

Zobacz również: Jakie zmiany w pieczy zastępczej?

Aktualizacja: 10.01.2012

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wchodząca w życie 1 stycznia 2011 r. zmienia zasady wynagradzania rodzin zastępczych./ Fot. Fotolia
Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wchodząca w życie 1 stycznia 2011 r. zmienia zasady wynagradzania rodzin zastępczych./ Fot. Fotolia

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-02-16 16:51 Zgłoś

To sie nazywa analfabetyzm wtorny.Wczesniej nie miałam problemow z ortografią,zwłaszcza w szkole.

avatar

2014-02-16 14:35 Zgłoś

No cóz,nie zastanawialam sie.Staram sie jedynie nie dawac powodu do tego aby mi ktos nie ufał.Ale Masz racje,ze musze zaczac od siebie.Ale jakos im dłuzej zyje to zbieram coraz wiecej doswiadczen,że kazdy patrzy na swoje korzysci nie licząc sie z innymi.Ja zas prubuje sie bronic chociazby ratowac siebie poprzez prube dostania sie do lekarza.itd.Nie lubie krzywdzic ludzi i tego nie czynie bynajmniej staram sie,ale prubuje nie dac sie krzywdzic innym. Jeżeli chcesz coś naprawić u siebie , to może zacznij od pisowni języka polskiego. Słowo "" prubuję "" piszę się "" próbuję "" To nie złośliwość z mojej strony a uwaga . "" Próba "" to "" ó "" nie wymienne.

avatar

2014-02-16 13:43 Zgłoś

No cóz,nie zastanawialam sie.Staram sie jedynie nie dawac powodu do tego aby mi ktos nie ufał.Ale Masz racje,ze musze zaczac od siebie.Ale jakos im dłuzej zyje to zbieram coraz wiecej doswiadczen,że kazdy patrzy na swoje korzysci nie licząc sie z innymi.Ja zas prubuje sie bronic chociazby ratowac siebie poprzez prube dostania sie do lekarza.itd.Nie lubie krzywdzic ludzi i tego nie czynie bynajmniej staram sie,ale prubuje nie dac sie krzywdzic innym.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP28
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem Infor.pl »