| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Rodzina zastępcza > Ustalenie macierzyństwa chroni matki zastępcze

Ustalenie macierzyństwa chroni matki zastępcze

W odróżnieniu od postępowania o ustalenie ojcostwa – w postępowaniu o ustalenie macierzyństwa nie chodzi o stwierdzenie pokrewieństwa – tylko o to, która kobieta dziecko urodziła.

Ważne jest urodzenie a nie pokrewieństwo genetyczne.

W postępowaniu o ustalenie ojcostwa (czy też zaprzeczenie mu lub stwierdzenie bezskuteczności jego uznania) celem postępowania jest wykazanie, czy dane dziecko pochodzi od danego mężczyzny- czyli czy istnieje pomiędzy nimi zbieżność genetyczna (czy też grupy krwi- choć od tego już się odchodzi). Celem postępowanie o stwierdzenie (czy zaprzeczenie) macierzyństwa jest natomiast wykazanie, która kobieta dziecko urodziła, przy czym nie jest istotne czy jest matką genetyczną.

Matki zastępcze mogą dochodzić ustalenia macierzyństwa

Nowelizacja kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (z czerwca br.) wychodzi naprzeciw społecznemu problemowi macierzyństwa zastępczego- stając jednak po stronie matek zastępczych. Dla ustawodawcy ważniejsze jest bowiem to, która kobieta urodziła dziecko – zgodnie z definicją z art. 61(9) KRO- który stanowi, że „matką dziecka jest kobieta, która je urodziła” – a nie od kogo dziecko pochodzi (pod względem biologicznym).

W sytuacji, w której kobieta zdecyduje się (z różnych przyczyn) na umieszczenie swojego jajeczka w organizmie innej kobiety (macierzyństwo zastępcze)- to kobieta, która je urodziła jest matką dziecka i w sytuacji, w której nie zdecyduje się na adopcje (czy mniej formalne – a niezgodne z prawem) przekazanie dziecka- matka biologiczna nie może dochodzić ustalenia macierzyństwa). W sytuacji, w której do przekazania by doszło – „surogatka” mogła by dochodzić ustalenia macierzyństwa.

Nie tylko matki zastępcze

Powyższe przepisy nie mają zastosowania (rzecz jasna) tylko w ww. wymienionym przypadku. Dotyczą bowiem wszystkich sytuacji, w których w akcie urodzenia dziecka wpisana jest kobieta, która go nie urodziła. Może to wynikać z pomyłki (np. pracowników szpitala)- czyli zamiany dzieci, ale także z działań celowych (przestępczych) – np. porwania dziecka.

Kto może wystąpić z roszczeniem

W zależności od tego, czy mamy do czynienia z postępowaniem o zaprzeczenie macierzyństwa (a dopiero po jego zaprzeczeniu można domagać się ustalenia) czy ustaleniem, mamy różny krąg osób uprawnionych do wytoczenia powództwa.

Do wytoczenia powództwa o zaprzeczenie macierzyństwa uprawnieni są:

  • dziecko- przeciwko kobiecie wpisanej do aktu urodzenia (niezgodnie ze stanem faktycznym), a jeśli ona nie żyje- przeciwko kuratorowi ustanowionemu przez sąd rodzinny;
  • matka – przeciwko kobiecie wpisanej do aktu urodzenia oraz przeciwko dziecku;
  • kobieta wpisana w akcie urodzenia – przeciwko dziecku;
  • mężczyzna, którego ojcostwo zostało ustalone z uwzględnieniem macierzyństwa kobiety wpisanej w akcie urodzenia – przeciwko dziecku i tej kobiecie, a jeśli ona nie życie – przeciwko dziecku.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK