| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Rodziny wspierające pomogą rodzicom

Rodziny wspierające pomogą rodzicom

Rodzice mający trudności z wykonywaniem swoich obowiązków będą mogli otrzymać pomoc innej rodziny. Na podobne wsparcie będą mogli liczyć rodzice zastępczy, jeżeli czasowo nie są w stanie sprawować opieki nad dzieckiem.

Takie założenia przewiduje projekt ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Ustawa, która ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r., przewiduje powstanie dwóch typów rodzin: rodzin pomocowych i rodzin wspierających.

Rodziny wspierające mają pomóc rodzicom, którzy mają problemy z wykonywaniem swoich obowiązków opiekuńczo-wychowawczych. Wsparcie to ma polegać na sprawowaniu opieki nad dzieckiem i prowadzeniu gospodarstwa domowego. Funkcję rodziny wspierającej będą mogły pełnić rodziny z najbliższego otoczenia dziecka po odbyciu odpowiedniego szkolenia organizowanego przez gminę. Rodzina wspierająca otrzyma zwrot kosztów świadczonej pomocy, co zostanie określone w umowie z wójtem. 

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Zadaniem rodzin pomocowych ma być przejęcie opieki nad dzieckiem w przypadku niedyspozycji jego rodziców zastępczych np. ze względu na chorobę czy konieczność wyjazdu. Do pełnienia roli takiej rodziny również konieczne jest przeszkolenie. Z rodzina pomocową umowę podpisze starosta.

Projekt, którym w tym tygodniu ma zając się komitet Stały Rady Ministrów, przewiduje także stopniową likwidację dużych domów dziecka oraz zakaz umieszczania w takich domach dzieci powyżej 10. roku życia.

Zobacz również serwis: Nowości prawne

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »