| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Gdy rodzic sprzeciwia się wakacyjnemu wyjazdowi dziecka za granicę

Gdy rodzic sprzeciwia się wakacyjnemu wyjazdowi dziecka za granicę

Chciałabym wyjechać z dzieckiem na wakacje za granicę. Do uzyskania paszportu potrzebna mi jest zgoda ojca dziecka. Ten jednak odmawia. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, każde z nich jest obowiązane i uprawnione do jej wykonywania.

O istotnych sprawach dziecka rodzice zaś rozstrzygają wspólnie.

Jeżeli pomiędzy rodzicami występują różnice zdań w tej kwestii, pozostaje jedynie możliwość zwrócenia się do sądu o rozstrzygnięcie.

W braku porozumienia rozstrzyga sąd

Uprawnienie to wynika z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, który stanowi, iż w braku porozumienia między rodzicami rozstrzyga sąd opiekuńczy. Nie budzi wątpliwości, iż zagraniczny wyjazd należy do istotnych spraw dziecka. Takie stanowisko zajmuje również Sąd Najwyższy, który twierdzi, iż „wyjazd dziecka za granicę w celu spędzenia tam wakacji, jako należący do istotnych spraw dziecka wymaga zgody obojga rodziców, wykonujących władzę rodzicielską, a w braku takiej zgody orzeczenia sądu opiekuńczego” (Postanowienie sądu Najwyższego z dnia 6 marca 1985 r., III CRN 19/85).

W braku porozumienia między rodzicami należy do zatem sądu złożyć wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka.

Sąd może wydać rozstrzygnięcie dopiero po umożliwieniu rodzicom złożenia oświadczeń.

Rozprawa nie jest obowiązkowa, chociaż sądy często wyznaczają posiedzenie, aby wysłuchać strony. Możliwe jest również złożenie oświadczeń w formie pisemnej. W sytuacji, gdy wysłuchanie stron byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami, sąd może odstąpić od tej czynności.

Co do zasady sąd powinien dążyć do zawarcia porozumienia między rodzicami w tej kwestii.

Należy zaznaczyć, iż zgoda rodzica na wydanie paszportu nie jest wymagana, jeżeli jest on pozbawiony władzy rodzicielskiej lub jeżeli władza ta jest ograniczona.

Orzeczenie sądu rodzinnego zastępuje zgodę rodzica na wydanie paszportu.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »