| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

W dniu 13 czerwca 2009 r. weszła w życie zmiana do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiąca o tym, że jeżeli oboje rodzice po rozwodzie lub po orzeczeniu separacji chcą mieć pełnię władzy rodzicielskiej, to powinni przedstawić w sądzie porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, jak również o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, oczywiście jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

W Planie Opieki Rodzicielskiej (Plan Wychowawczy) są określone punkty i tematy co do których rodzice powinni się porozumieć. Nie ma jednak stałego wzorca planu, który pasowałby do każdej rodziny. Oboje rodzice sami powinni się zastanowić nad możliwościami, ograniczeniami i swoimi oczekiwaniami, np. uwzględnić wysokość swoich zarobków, obciążenie pracą itp.

Rodzicielski Plan Wychowawczy jest formą dobrowolnie przyjętych ustaleń przez rozwodzących się lub pozostających w separacji rodziców.

Zobacz również serwis: Rozwody

Jedną z form opieki nad dzieckiem jest opieka naprzemienna, która polega na mieszkaniu dziecka przez jakiś czas u jednego z rodziców a potem przez podobny czas u drugiego rodzica. Pozwala to na możliwość nawiązania jednakowych więzi z obojgiem rodziców. Oczywiście trzeba uważnie słuchać zdania dziecka i zbadać jego predyspozycje, koncentrować się na jego potrzebach. Należy liczyć się z tym, że opieka wspólna (naprzemienna) wiążę się z konkretnymi kosztami jakimi muszą się podzielić rodzice.

Przy opiece naprzemiennej konieczne musi być spełnienie trzech podstawowych warunków by opieka ta była skuteczna czyli:
- elastyczność,
- dobra współpraca rodziców,
- bliskość miejsca zamieszkania rodziców.

Porozumienie powinno zawierać szereg szczegółowych informacji o czterech podstawowych obszarach praw i obowiązków rodziców wobec dziecka czyli:
- bezpośrednia opieka nad dzieckiem i sposób kontaktowania się rodzica z dzieckiem,
- sposób podejmowania istotnych decyzji dla dziecka,
- sposób rozstrzygania sporów między rodzicami,
- wydatki na dziecko.

Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

Jeżeli pomimo Planu Wychowawczego pojawił się spór między rodzicami co do rozwiązań w istotnych sprawach dotyczących dziecka warto zwrócić się o pomoc do mediatora. Jeżeli nie zażegnało to konfliktu można skierować do sądu rodzinnego wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Powinno to być jednak uregulowane w Rodzicielskim Planie Wychowawczym.

Świadome złamanie ustaleń zawartych w Planie Wychowawczym może skutkować zmianą sądowego orzeczenia o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej.

Zobacz również: Rodzicielski Plan Wychowawczy - jak sporządzić

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Wądrzyk

Ekspert Equity Investments S.A. w dziedzinie kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK