| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

Czym jest Rodzicielski Plan Wychowawczy

W dniu 13 czerwca 2009 r. weszła w życie zmiana do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mówiąca o tym, że jeżeli oboje rodzice po rozwodzie lub po orzeczeniu separacji chcą mieć pełnię władzy rodzicielskiej, to powinni przedstawić w sądzie porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, jak również o utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem, oczywiście jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

W Planie Opieki Rodzicielskiej (Plan Wychowawczy) są określone punkty i tematy co do których rodzice powinni się porozumieć. Nie ma jednak stałego wzorca planu, który pasowałby do każdej rodziny. Oboje rodzice sami powinni się zastanowić nad możliwościami, ograniczeniami i swoimi oczekiwaniami, np. uwzględnić wysokość swoich zarobków, obciążenie pracą itp.

Rodzicielski Plan Wychowawczy jest formą dobrowolnie przyjętych ustaleń przez rozwodzących się lub pozostających w separacji rodziców.

Zobacz również serwis: Rozwody

Jedną z form opieki nad dzieckiem jest opieka naprzemienna, która polega na mieszkaniu dziecka przez jakiś czas u jednego z rodziców a potem przez podobny czas u drugiego rodzica. Pozwala to na możliwość nawiązania jednakowych więzi z obojgiem rodziców. Oczywiście trzeba uważnie słuchać zdania dziecka i zbadać jego predyspozycje, koncentrować się na jego potrzebach. Należy liczyć się z tym, że opieka wspólna (naprzemienna) wiążę się z konkretnymi kosztami jakimi muszą się podzielić rodzice.

Przy opiece naprzemiennej konieczne musi być spełnienie trzech podstawowych warunków by opieka ta była skuteczna czyli:
- elastyczność,
- dobra współpraca rodziców,
- bliskość miejsca zamieszkania rodziców.

Porozumienie powinno zawierać szereg szczegółowych informacji o czterech podstawowych obszarach praw i obowiązków rodziców wobec dziecka czyli:
- bezpośrednia opieka nad dzieckiem i sposób kontaktowania się rodzica z dzieckiem,
- sposób podejmowania istotnych decyzji dla dziecka,
- sposób rozstrzygania sporów między rodzicami,
- wydatki na dziecko.

Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

Jeżeli pomimo Planu Wychowawczego pojawił się spór między rodzicami co do rozwiązań w istotnych sprawach dotyczących dziecka warto zwrócić się o pomoc do mediatora. Jeżeli nie zażegnało to konfliktu można skierować do sądu rodzinnego wniosek o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka. Powinno to być jednak uregulowane w Rodzicielskim Planie Wychowawczym.

Świadome złamanie ustaleń zawartych w Planie Wychowawczym może skutkować zmianą sądowego orzeczenia o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej.

Zobacz również: Rodzicielski Plan Wychowawczy - jak sporządzić

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK