| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem

Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem

Zgodnie z prawem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, niepozostającym ze sobą w związku małżeńskim, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego rodzica do określonych obowiązków i uprawnień.

Taka sytuacja może również mieć miejsce, gdy rodzice pozostają w związku małżeńskim, ale żyją oddzielnie, np. są w separacji faktycznej lub prawnej.

Sąd decydując o tym, któremu z rodziców ograniczy co do pewnych obowiązków i uprawnień władzę rodzicielską powinien wziąć pod uwagę okoliczności, które mogą wpłynąć na to, które z obojga rodziców daje lepszą gwarancję prawidłowego rozwoju dziecka.

Sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, biorąc pod uwagę zwłaszcza jego wiek. Sąd bierze pod uwagę także stopień więzi emocjonalnej z każdym z rodziców oraz to, które z nich zajmowało się dotychczas w większym zakresie jego opieką i wychowaniem.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dla rozstrzygnięcia sądu nie jest decydująca sytuacja materialna rodziców i to, że jeden z rodziców zarabia więcej. Sąd może przyznać władzę rodzicowi, który jest mniej majętny, gdyż liczy się więź uczuciowa jaka łączy rodzica z dzieckiem.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzica co do określonych obowiązków i uprawnień następuje wtedy, jeżeli rodzice sami nie są w stanie zgodnie wykonywać władzy rodzicielskiej.

W razie wątpliwości sąd może skierować rodziców do Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego w celu wydania opinii przez biegłego psychologa uwzględniających więzi łączące rodziców z dzieckiem.

Zobacz również: Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem

Sąd w rozstrzygnięciu musi konkretnie wskazać do jakiego rodzaju spraw i obowiązków władzę rodzicielską ograniczy jednemu z rodziców. Są to, np. decyzje zmiany zamieszkania dziecka, leczenie, wybór szkoły, dodatkowe zajęcia pozaszkolne, kierunki wykształcenia, organizowanie wypoczynku, wakacji, wyjazdy za granicę itp.

Zazwyczaj również sąd określa kontakty z dzieckiem rodzica, któremu ograniczono władzę rodzicielską co do pewnych obowiązków i uprawnień.

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dziecko będzie przebywać przez jakiś czas u jednego z rodziców, a potem u drugiego i w tych okresach władza rodzicielska przysługiwałaby raz jednemu, a raz drugiemu z rodziców.

Jeżeli władza rodzicielska nie jest należycie wykonywana, sąd może orzec o jej ograniczeniu, pozbawieniu lub zawieszeniu.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK