| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem

Co z władzą rodzicielską gdy rodzice nie żyją razem

Zgodnie z prawem rodzinnym i opiekuńczym, jeżeli władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom, niepozostającym ze sobą w związku małżeńskim, sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego rodzica do określonych obowiązków i uprawnień.

Taka sytuacja może również mieć miejsce, gdy rodzice pozostają w związku małżeńskim, ale żyją oddzielnie, np. są w separacji faktycznej lub prawnej.

Sąd decydując o tym, któremu z rodziców ograniczy co do pewnych obowiązków i uprawnień władzę rodzicielską powinien wziąć pod uwagę okoliczności, które mogą wpłynąć na to, które z obojga rodziców daje lepszą gwarancję prawidłowego rozwoju dziecka.

Sąd kieruje się przede wszystkim dobrem dziecka, biorąc pod uwagę zwłaszcza jego wiek. Sąd bierze pod uwagę także stopień więzi emocjonalnej z każdym z rodziców oraz to, które z nich zajmowało się dotychczas w większym zakresie jego opieką i wychowaniem.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Dla rozstrzygnięcia sądu nie jest decydująca sytuacja materialna rodziców i to, że jeden z rodziców zarabia więcej. Sąd może przyznać władzę rodzicowi, który jest mniej majętny, gdyż liczy się więź uczuciowa jaka łączy rodzica z dzieckiem.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej rodzica co do określonych obowiązków i uprawnień następuje wtedy, jeżeli rodzice sami nie są w stanie zgodnie wykonywać władzy rodzicielskiej.

W razie wątpliwości sąd może skierować rodziców do Rodzinnego Ośrodka Diagnostyczno – Konsultacyjnego w celu wydania opinii przez biegłego psychologa uwzględniających więzi łączące rodziców z dzieckiem.

Zobacz również: Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem

Sąd w rozstrzygnięciu musi konkretnie wskazać do jakiego rodzaju spraw i obowiązków władzę rodzicielską ograniczy jednemu z rodziców. Są to, np. decyzje zmiany zamieszkania dziecka, leczenie, wybór szkoły, dodatkowe zajęcia pozaszkolne, kierunki wykształcenia, organizowanie wypoczynku, wakacji, wyjazdy za granicę itp.

Zazwyczaj również sąd określa kontakty z dzieckiem rodzica, któremu ograniczono władzę rodzicielską co do pewnych obowiązków i uprawnień.

Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dziecko będzie przebywać przez jakiś czas u jednego z rodziców, a potem u drugiego i w tych okresach władza rodzicielska przysługiwałaby raz jednemu, a raz drugiemu z rodziców.

Jeżeli władza rodzicielska nie jest należycie wykonywana, sąd może orzec o jej ograniczeniu, pozbawieniu lub zawieszeniu.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK