| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców wobec dziecka. Każde z rodziców jest jednocześnie uprawnione i zobowiązane do sprawowania tej władzy w sposób należyty.

Jedną z form ingerencji sądu jest ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Ograniczenie tej władzy może nastąpić jeżeli zagrożone jest dobro dziecka. Przyczyną ograniczenia władzy rodzicielskiej nie musi być umyślne, krzywdzące dziecko zachowanie rodziców (może być to zachowanie nawet w dobrej wierze). Decyzja zależy od okoliczności w zależności od konkretnego przypadku

Władza rodzicielska może zostać ograniczona obojgu rodzicom, jak również można ograniczyć władzę rodzicielską tylko jednemu z rodziców.

Wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej

Każdy z rodziców może złożyć wniosek o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Ponadto postępowanie może zostać wszczęte z urzędu, np. przez pedagoga szkolnego.
Wniosek składa się do sądu rejonowego wydziału rodzinnego i nieletnich.

Jest to postępowanie nieprocesowe. Sądem właściwym miejscowo jest sąd rejonowy miejsca zamieszkania osoby, której postępowanie dotyczy (dziecka), a w braku miejsca zamieszkania dziecka – sąd miejsca pobytu dziecka. Wniosek jest zwolniony z opłat sądowych.

Postanowienie zapada po przeprowadzeniu rozprawy. Sąd również wysłucha dziecko, jeżeli jego rozwój umysłowy, stan zdrowia i stopień dojrzałości na to pozwala, uwzględniając w miarę możliwości jego rozsądne życzenia. Wysłuchanie odbywa się poza salą posiedzeń sądowych.

Zobacz również: Kiedy sąd może orzec zakaz osobistej styczności z dzieckiem

W jaki sposób sąd może ograniczyć władzę rodzicielską

Ograniczenie władzy rodzicielskiej może polegać na:

  • zobowiązaniu rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania, np. zobowiązanie dziecka do chodzenia do szkoły i dopilnowanie tego przez rodziców,
    określeniu, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu albo poddaniu rodziców innym ograniczeniom, którym podlega opiekun, np. stały nadzór sądu,
  • poddaniu wykonywania władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego,
  • skierowaniu małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową opiekę nad dziećmi,
  • zarządzeniu o zabraniu dziecka z rodziny i umieszczenia małoletniego w rodzinie zastępczej lub w innej placówce opiekuńczo – wychowawczej, np. w domu dziecka, pogotowiu opiekuńczym, ale tylko wtedy, gdy rodzina, w której wychowuje się dziecko ma negatywny wpływ na jego wychowanie, a dotychczasowe formy ingerencji nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Władzę rodzicielską można przywrócić, więc nie jest to stan nieodwracalny. Można również pozbawić władzy rodzicielskiej, gdy już została ograniczona, a dobro dziecka za tym przemawia.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Czytaj także

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Władzę rodzicielską można przywrócić, więc nie jest to stan nieodwracalny. Można również pozbawić władzy rodzicielskiej, gdy już została ograniczona, a dobro dziecka za tym przemawia.
Władzę rodzicielską można przywrócić, więc nie jest to stan nieodwracalny. Można również pozbawić władzy rodzicielskiej, gdy już została ograniczona, a dobro dziecka za tym przemawia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK