| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Władza rodzicielska a stan zdrowia

Władza rodzicielska a stan zdrowia

Zdrowie oznacza ogólny stan ciała i umysłu. Nie jest to po prostu brak choroby czy uszkodzenia, lecz raczej kwestia dobrego funkcjonowania wszystkich części składowych organizmu.

Władza rodzicielska to uprawnienia i obowiązki rodziców względem dziecka. Obejmuje w szczególności obowiązek wychowania dziecka, reprezentowania go oraz sprawowania opieki nad nim oraz jego majątkiem. Możliwość pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd jest najsurowszym środkiem ingerencji w sprawowanie tej władzy.

Stan zdrowia a zawieszenie władzy rodzicielskiej

Sąd może zawiesić władzę rodzicielską, gdy istnieje przemijająca przeszkoda w jej wykonywaniu. Prawa i obowiązki rodziców nie przestają istnieć, ale nie mogą być przez pewien czas realizowane. Może tak być gdy przeszkoda wynika, np. z poważnej choroby i konieczności leczenia lub rehabilitacji. Sąd wówczas wnikliwie bada konkretną sytuację mając przede wszystkim na uwadze dobro dziecka. W przypadku, gdy oboje rodziców nie może ze względu na stan zdrowia wykonywać władzy rodzicielskiej sąd ustanowi opiekuna.

Zawieszenie zostaje uchylone, gdy ustaje przyczyna zawieszenia. Decyzję o zawieszeniu sąd może podjąć z urzędu lub na wniosek.

Może być tak, że przeszkoda która miała charakter przemijający może trwać przez dłuższy czas i wtedy sąd może postanowić o pozbawieniu władzy rodzicielskiej.
Stan zdrowia a pozbawienie władzy rodzicielskiej

Decyzję o pozbawieniu władzy rodzicielskiej sąd podejmuje m.in. gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody, np. gdy rodzic jest przewlekle chory, przebywa w zakładzie leczniczym wskutek ciężkiej i przewlekłej choroby, czy też u rodzica występuje choroba psychiczna uniemożliwiająca wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Jeżeli ustanie przyczyna, która była podstawą pozbawienia władzy rodzicielskiej, sąd może przywrócić władzę rodzicielską, jeśli dojdzie do wniosku, że jej przywrócenie jest w danych okolicznościach zgodne z dobrem dziecka.

Zobacz również: Wyjazd za granicę a władza rodzicielska

Stan zdrowia a ustanowienie rodziny zastępczej

Warunki, które muszą spełniać kandydaci na rodzinę zastępczą określa szczegółowo Ustawa o pomocy społecznej.

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeżeli osoby te spełniają pewne warunki. Jednym z nich jest to, że nie są chore na chorobę uniemożliwiającą właściwą opiekę nad dzieckiem, co zostało stwierdzone zaświadczeniem lekarskim.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK