| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Sąd opiekuńczy może przywrócić rodzicom władzę rodzicielską, jeśli ustała przyczyna, z powodu której zostali jej pozbawieni. Sąd może zmienić swoje postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, a w szczególności troska o jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny.

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Aby władza rodzicielska została przywrócona, należy wystąpić do sądu z wnioskiem o przywrócenie władzy rodzicielskiej, w którym należy uprawdopodobnić ustanie przyczyn, która była podstawą do ograniczenia/pozbawienia/zawieszenia władzy rodzicielskiej.

Wnioskodawcą zazwyczaj jest rodzic, a uczestnikami drugi z rodziców oraz dziecko. Postępowanie w sprawie o przywrócenie władzy rodzicielskiej może zostać wszczęte również z urzędu.

139,00 złKodeks rodzinny i opiekuńczy

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej podlega rozpoznaniu w trybie nieprocesowym przez sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich, właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka.

Postanowienie o przywróceniu władzy rodzicielskiej może być wydane tylko po przeprowadzeniu rozprawy. Sąd w toku postępowania bada czy ustały przyczyny będące podstawą ograniczenia/pozbawienia/zawieszenia władzy rodzicielskiej.

Wskazanie okoliczności

Wniosek musi zawierać wskazanie okoliczności faktycznych mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie tego żądania.

Należy również wskazać co było przesłanką do ograniczenia/pozbawienia/zawieszenia władzy rodzicielskiej, np. alkoholizm, choroba psychiczna, brak pracy itp. oraz wskazać, że te przyczyny ustały, np. zaświadczenie z poradni przeciwalkoholowej, świadectwa lekarskie, zaświadczenie o zatrudnieniu itp.

Zobacz również: Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej

Dowody w sprawie

Dowodem w sprawie mogą być też wszelkie środki, które będą oddziaływać na przekonanie sądu, że uwzględnione zostanie żądanie wnioskodawcy. Dowodami mogą być, np. zeznania świadków, dowody z dokumentów, wywiady środowiskowe itp. Sąd może dopuścić dowód z rodzinnego ośrodka diagnostyczno – konsultacyjnego lub innej placówki specjalistycznej co do oceny więzi uczuciowych łączących dziecko z rodzicami.

Sąd opiekuńczy musi ustalić, czy przywrócenie władzy rodzicielskiej jest celowe, czy ustanie wspomnianej przyczyny ma charakter trwały.

Sąd może także nakazać osobiste stawiennictwo osoby pozostającej pod władzą rodzicielską w celu nawiązania osobistego kontaktu i dokładniejszego wyjaśnienia sprawy.

Załączniki

Do wniosku należy dołączyć załączniki, na które wnioskodawca się powołuje, odpisy składanego pisma i odpisy załączników.

Władza rodzicielska zostaje przywrócona z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia wydanego przez sąd.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

avatar

2014-04-03 18:49 Zgłoś

Gdy urodziłam miała 15 lat, moja mama jest prawnym opiekunem, jak mogę oddzyskać prawa?

avatar

2013-08-16 07:27 Zgłoś

Proszę o pomoc.Osiem lat temu na sprawie alimentacyjnej,pozbawilam mojej córki ojca prawa rodzicielskich.Teraz chcę przywrócić mu prawa,gdyż zmieniły się okoliczności.Jak mam napisać uzasadnienie we wniosku.Ojciec chce daż również swoje nazwisko.Proszę o pomoc Witam proszę zerknąć na tą stronę może uda sie co wykorzystać z wzoru na tej stronie http://www.pipp.marsaw.pl/index.php?option=com_docman&task=cat_view&gid=22&Itemid=46&mosmsg=You+are+trying+to+access+from+a+non-authorized+domain.+%28www.google.pl%29

avatar

2013-08-14 12:35 Zgłoś

w tamtym roku w maju (30.05.2012) sąd ograniczył mi i konkubentowi władzę rodzicielską, z powodu nadużycia alkoholu i oraz awantur domowych i w rezultacie interwencji policji,od 1,5 roku nie piję alkoholu w ogóle,chodzę do klubu AA rozstałam się z konkubentem który był przyczyną mojego nadużywania alkoholu,nie mieszkamy razem,od tamtej pory nie było również interwencji policji,a u syna zdiagnozowano autyzm,obecnie uczęszcza do przedszkola specjalnego,nie zalegam z opłatami za mieszkanie. czy mam szanse odzyskać w pełni władzę rodzicielską nad dziećmi? proszę o pomoc osoby w podobnej sytuacji,które odzyskały władzę rodzicielską.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Karolina Sikorska-Kowal

Starszy Specjalista ds. projektów HR w Grupie Tempo

Zostań ekspertem Infor.pl »