| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Jak napisać wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Sąd opiekuńczy może przywrócić rodzicom władzę rodzicielską, jeśli ustała przyczyna, z powodu której zostali jej pozbawieni. Sąd może zmienić swoje postanowienie dotyczące władzy rodzicielskiej, jeżeli wymaga tego dobro dziecka, a w szczególności troska o jego prawidłowy rozwój psychiczny i fizyczny.

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

Aby władza rodzicielska została przywrócona, należy wystąpić do sądu z wnioskiem o przywrócenie władzy rodzicielskiej, w którym należy uprawdopodobnić ustanie przyczyn, która była podstawą do ograniczenia/pozbawienia/zawieszenia władzy rodzicielskiej.

Wnioskodawcą zazwyczaj jest rodzic, a uczestnikami drugi z rodziców oraz dziecko. Postępowanie w sprawie o przywrócenie władzy rodzicielskiej może zostać wszczęte również z urzędu.

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej podlega rozpoznaniu w trybie nieprocesowym przez sąd rejonowy wydział rodzinny i nieletnich, właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu dziecka.

Postanowienie o przywróceniu władzy rodzicielskiej może być wydane tylko po przeprowadzeniu rozprawy. Sąd w toku postępowania bada czy ustały przyczyny będące podstawą ograniczenia/pozbawienia/zawieszenia władzy rodzicielskiej.

Wskazanie okoliczności

Wniosek musi zawierać wskazanie okoliczności faktycznych mających istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, a także wskazywać dowody na poparcie tego żądania.

Należy również wskazać co było przesłanką do ograniczenia/pozbawienia/zawieszenia władzy rodzicielskiej, np. alkoholizm, choroba psychiczna, brak pracy itp. oraz wskazać, że te przyczyny ustały, np. zaświadczenie z poradni przeciwalkoholowej, świadectwa lekarskie, zaświadczenie o zatrudnieniu itp.

Zobacz również: Zmiana wyroku rozwodowego w kwestii władzy rodzicielskiej

Dowody w sprawie

Dowodem w sprawie mogą być też wszelkie środki, które będą oddziaływać na przekonanie sądu, że uwzględnione zostanie żądanie wnioskodawcy. Dowodami mogą być, np. zeznania świadków, dowody z dokumentów, wywiady środowiskowe itp. Sąd może dopuścić dowód z rodzinnego ośrodka diagnostyczno – konsultacyjnego lub innej placówki specjalistycznej co do oceny więzi uczuciowych łączących dziecko z rodzicami.

Sąd opiekuńczy musi ustalić, czy przywrócenie władzy rodzicielskiej jest celowe, czy ustanie wspomnianej przyczyny ma charakter trwały.

Sąd może także nakazać osobiste stawiennictwo osoby pozostającej pod władzą rodzicielską w celu nawiązania osobistego kontaktu i dokładniejszego wyjaśnienia sprawy.

Załączniki

Do wniosku należy dołączyć załączniki, na które wnioskodawca się powołuje, odpisy składanego pisma i odpisy załączników.

Władza rodzicielska zostaje przywrócona z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia wydanego przez sąd.

Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK