| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

Kiedy sąd pozbawi władzy rodzicielskiej

W przypadku, gdy władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu trwałej przeszkody albo, jeżeli rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej lub w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Sąd może pozbawić władzy rodzicielskiej także jednego z rodziców.

Trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej

Przesłanka ta będzie polegać na niemożności sprawowania władzy rodzicielskiej przez okres czasu, który z założenia bądź będzie długi bądź nie możliwy do przewidzenia. Przykładem takiego stanu może być wyjazd za granicę jednego z małżonków na długi okres czasu, przy jednoczesnym całkowitym braku zainteresowania sytuacją dziecka, ciężka choroba połączona z umieszczeniem w odpowiedniej placówce leczniczej, osadzenie w zakładzie karnym w celu odbycia wieloletniej kary, zaginięcie jednego z rodziców.

Nadużywanie władzy rodzicielskiej oraz rażące zaniedbywanie obowiązków przez rodziców

Do tej formy nagannego zachowania rodziców należy zaliczyć między innymi: znęcanie się fizyczne i psychiczne nad dzieckiem, nadużywanie alkoholu przez rodziców, rozwiązły tryb życia, uchylanie się od alimentów, uprawianie przestępczego procederu, wychowywanie dziecka we wrogości do drugiego z rodziców, zamieszkanie wraz z dzieckiem z nowym partnerem, jeżeli taki układ wywiera niekorzystny wpływ na wychowanie dziecka, zmuszanie dziecka do nadmiernej pracy w domu lub pracy zarobkowej.

Zobacz również: Pozbawienie władzy rodzicielskiej a kontakty z dzieckiem

Gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem

W sytuacji, gdy dobro dziecka jest zagrożone, sąd może zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej. O wydaniu orzeczenia sąd informuje właściwa jednostkę organizacyjną pomocy społecznej, która udziela rodzinie dziecka odpowiedniej pomocy. Jeżeli mimo udzielenia pomocy, nie ustały przyczyny umieszczenia dziecka w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej, a w szczególności, gdy rodzice trwale nie interesują się dzieckiem, sąd może pozbawić rodziców władzy rodzicielskiej.

Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być także orzeczone w wyroku orzekającym rozwód, separację albo unieważnienie małżeństwa.

Pomimo pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej dziecku nadal przysługuje pełne prawo do alimentacji, a w razie śmierci dziedziczy po nich.

Sąd opiekuńczy może władzę rodzicielską przywrócić, gdy ustanie przyczyna, która była podstawą do jej pozbawienia. 

Zadaj pytanie: Forum

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »