| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?

Jak i kiedy zawrzeć porozumienie wychowawcze?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i o kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Sąd uwzględnia porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli jest ono zgodne z dobrem dziecka.

Tak więc przy orzekaniu rozwodu sąd musi rozstrzygnąć o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków oraz miejscu zamieszkania małoletnich dzieci.

Rozwód zmienia relacje między małżonkami, ale z zasady nie zmienia relacji pomiędzy rodzicami a dziećmi. Prawa i obowiązki rodziców będą takie same jak przed rozwodem. Natomiast zmieni się sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, gdyż w praktyce małżonkowie po rozwodzie najczęściej nie mieszkają razem.

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. Sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka.

Zobacz: Jakie zarządzenia ograniczające władzę rodzicielską wydaje sąd?

Rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia. Od tej zasady mogą być nieliczne wyjątki, np. ciężka choroba uzasadniająca celowość trwałej izolacji rodzeństwa.

Porozumienie i jego treść

Treść porozumienia jest włączona do wyroku stwierdzającego rozwód. Porozumienie powinno zawierać szereg szczegółowych informacji o czterech podstawowych obszarach praw i obowiązków rodziców wobec dziecka czyli: bezpośrednia opieka nad dzieckiem i sposób kontaktowania się rodzica z dzieckiem włącznie ze spędzaniem wakacji, świąt, ferii etc., sposób podejmowania istotnych decyzji dla dziecka, sposób rozstrzygania sporów między rodzicami, wydatki na dziecko.

Z reguły sąd w przypadku przedstawienia porozumienia wychowawczego zgadza się na przedstawione porozumienie o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywaniu kontaktów z dziećmi po rozwodzie, gdyż samo porozumienie się ze sobą rodziców jest istotne. Oczywiście nie oznacza to, ze sąd nie będzie brał pod uwagę dobra małoletnich dzieci.

Zobacz serwis: Rozwody

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Po rozwodzie rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.
Po rozwodzie rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK