| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kim jest asystent rodziny?

Kim jest asystent rodziny?

W dniu 28 kwietnia 2011 r. Sejm przyjął ustawę o wspieraniu i systemie pieczy zastępczej. Ustawa ma przede wszystkim na celu pomoc rodzinom, które mają kłopoty wychowawcze oraz zmienić system opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców. Ustawa wprowadza funkcję tzw. asystenta rodziny, który ma pomagać nie tylko w problemach wychowawczych, ale również w codziennych sprawach.

Asystent rodziny

W przypadku powzięcia informacji o rodzinie przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, kierownik ośrodka pomocy społecznej zleca przeprowadzenie w tej rodzinie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Jeżeli rodzinny wywiad środowiskowy potwierdzi występowanie trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych przez rodzinę, kierownik ośrodka pomocy społecznej przekazuje kwestionariusz wywiadu asystentowi rodziny, który podejmuje pracę z tą rodziną.

Powierzając asystentowi rodziny pracę z daną rodziną, uwzględnia się przede wszystkim zakres pomocy, jaka powinna być udzielona rodzinie. Asystent rodziny prowadzi pracę z rodziną za jej zgodą i z jej aktywnym udziałem, motywując rodzinę do aktywnego współdziałania w realizacji planu pracy z rodziną. Praca z rodziną jest prowadzona także w przypadku czasowego umieszczenia dziecka poza rodziną.

139,00 złKodeks rodzinny i opiekuńczy

Praca z rodziną jest prowadzona w miejscu jej zamieszkania lub w miejscu wskazanym przez rodzinę.

Zobacz również: Jaka pomoc w opiece i wychowaniu dziecka?

Zadania asystenta rodziny

Do zadań asystenta rodziny należy w szczególności:

  • udzielanie pomocy rodzinom zastępczym spokrewnionym oraz pełnoletnim wychowankom opuszczającym te rodziny;
  • prowadzenie poradnictwa i edukacji dla rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej, w tym poradnictwa dotyczącego możliwości rozwiązywania problemów oraz udzielanie informacji na temat pomocy świadczonej przez właściwe instytucje rządowe, samorządowe i organizacje pozarządowe;
  • udzielanie pomocy rodzinom w poprawie ich sytuacji życiowej, w tym w uzyskaniu zatrudnienia, podnoszeniu kwalifikacji zawodowych oraz zdobywaniu umiejętności prawidłowego prowadzenia gospodarstwa domowego;
  • współpraca z jednostkami administracji rządowej i samorządowej, właściwymi organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami i osobami specjalizującymi się w działaniach na rzecz dziecka i rodziny;
  • sporządzanie planu pracy z rodziną, we współpracy z członkami rodziny i w konsultacji z zespołem interdyscyplinarnym, określającego cel, spodziewane efekty, zakres działań oraz role wszystkich osób, których dotyczy plan pracy z rodziną, w przezwyciężeniu kryzysu w rodzinie;
  • monitorowanie funkcjonowania rodziny po zakończeniu pracy z rodziną;
  • sporządzanie na wniosek sądu opinii o rodzinie i jej członkach;
  • współpraca z rodziną zastępczą, rodzinnym domem dziecka, placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną lub interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym, w których umieszczono dziecko z rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej oraz koordynatorem rodzinnej pieczy zastępczej i sądem.

Liczba rodzin, z którymi jeden asystent rodziny może w tym samym czasie prowadzić pracę, jest uzależniona od stopnia jego przygotowania i doświadczenia zawodowego oraz stopnia trudności wykonywanych zadań, łącznie nie może jednak przekroczyć 20 rodzin.

Zobacz również serwis: Dziecko i prawo

Aktualizacja: 17.10.2011

Ekspert:

Żaneta Urawska

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Powierzając asystentowi rodziny pracę z daną rodziną, uwzględnia się przede wszystkim zakres pomocy, jaka powinna być udzielona rodzinie.
Powierzając asystentowi rodziny pracę z daną rodziną, uwzględnia się przede wszystkim zakres pomocy, jaka powinna być udzielona rodzinie.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-04-02 21:14 Zgłoś

U sasiadów tez trzeba dbac o dobra opinie i w MOPSie.Dlatego jak rozmawiałam z dyrektoeka od spraw asysentów,tj.jakis tam program był,przyjeli mnie powaznie.Sasiedzi akurat twierdza,że jestem madra i dobra matka dla syna.MOPS z kolei tez twierdzi,że dziecko jest pod dobra opieka a ja jestem zahartowana przez zycie.I jak mogli tak pomagali.Dlatego na moje zażalenie z dyrekcja od takich spraw,rozmowa z nimi sprawiła,że wzieli mnie powaznie.Potrafie sama o siebie zadbac.Fakt,że jestem osoba chora na rencie nie upowaznia nikogo aby mi ktos slał jakies bzdury i grzebał po półkach i pytał sie czy seks uprawiam i ,że mój syn zacznie mnie bic.Przyznano mi rację,MOPS finansowo bardziej mi pomagał,bo te kino,fryzjer,prezenty,kregle,wyjscie na restauracje???Przeciez to kupę kasy kosztowało,o tym równiez mówiłam,że wole pomoc finansowa,bo na takie rzeczy chodze z synem,a sobie fryzjera sama funduje.Zreszta fryzjer mnie meczyl z ponad godzine,po czym musiałam głowe i tak umyc o czym powiedziałam.Czułam sie jak w peruce,włosy sztywne całe były.Szkoda na to słow,nie wiem czy to była asysta jakas czy co to bylo???Do dzis nie wiem co to było.

avatar

2014-04-02 14:08 Zgłoś

i to świeta racja w ostanim poscie.Jak ktos korzysta z pomocy państwa to tak jest.Własnie dlatego nie korzystam z pomocy MOPSu,raz mi dali asystentke na pół roku,ale to jakos na innych warunkach bo byłam ciagana po jakis knajpach na pizze,kregielni,do kina,fryzjera.Zadko chodziłam bo synek byl mały i chorował.Na koniec ochrzaniłam bo grzebały mi po szafkach i naruszały prywatność przez pytanie czy seks uprawiam,wiec dostało im sie za to,rozmawiałam z sama dyrektorka za upokarzanie mnie i wtracanie sie.Teraz mam swiety spokuj,na szczeście nie musze korzystac z ich laski.A z MOPSu dostawałam pomoc celowa,bo mam swoje dochody,

avatar

2014-04-02 10:21 Zgłoś

Bo matka lubi sie strachaĆ i narzekaĆ oraz psioczyć ! Natomiast korzystać z pieniędzy podatnika TAK ! Ale dajcie mi i dawajcie do ukichanego konca tylko za próg nie wchodźcie , bo biada wam. Proszę sobie uzmysłowić jedną rzecz : Skoro decydujesz sie korzystać z pieniędzy pństwa czyli podatnika to POZBAWIASZ SIĘ PRYWATNOŚCI ! Alko Korzystasz i nachodzą Cię obrzedliwe urzędasy albo sobie radzisz i nikogo nie obchodzisz . Pozdrawiam serdecznie.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Ostatnio na forum

zobacz więcej »

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Paweł Tyniec

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem Infor.pl »