| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Władza rodzicielska - kiedy powstaje, a kiedy wygasa?

Władza rodzicielska - kiedy powstaje, a kiedy wygasa?

Dziecko pozostaje aż do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Najczęściej powstanie władzy rodzicielskiej następuję z chwilą urodzenia dziecka. Natomiast władza rodzicielska wygasa z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Niekiedy nabycie władzy rodzicielskiej zachodzi później niż chwila urodzenia dziecka. Taka sytuacja zachodzi w przypadku uchylenia ubezwłasnowolnienia względem rodzica, osiągnięcia przez rodzica pełnoletności, uznania ojcostwa, uprawomocnienia się wyroku ustalającego ojcostwo, przywrócenia pozbawionej władzy rodzicielskiej etc.

Wygaśnięcie władzy rodzicielskiej

 Władza rodzicielska trwa aż do osiągnięcia pełnoletności dziecka. Tak więc z chwilą uzyskania przez dziecko pełnoletności władza ta wygasa. Wygaśnięcie władzy rodzicielskiej powstaje ponadto na skutek zdarzeń naturalnych jak śmierć dziecka lub rodzica. Przyczyną wygaśnięcia władzy rodzicielskiej może być ponadto orzeczenie uchylające pochodzenie dziecka, np. zaprzeczenie ojcostwa jak również pozbawienie władzy rodzicielskiej, przysposobienie i jego rozwiązanie.

Wcześniej nie ma możliwości by rodzice mogli dziecko od tej władzy uwolnić. Nie można wydłużyć czasu trwania władzy rodzicielskiej po osiągnięciu pełnoletności. W wyjątkowych sytuacjach, jeżeli mimo pełnoletności dziecko nie jest w stanie samodzielnie decydować o swoich sprawach, można ustanowić opiekuna bądź kuratora po uprzednim ubezwłasnowolnieniu dziecka. Funkcje kuratora bądź opiekuna mogą pełnić też rodzice.

Z reguły z chwilą ukończenia osiemnastu lat dziecko osiąga pełnoletność. Jednak dziecko może wcześniej osiągnąć pełnoletność przez zawarcie małżeństwa i nie traci jej w razie jego unieważnienia.

Zobacz także: Władza rodzicielska- vademecum

Wygaśnięcie władzy rodzicielskiej wobec jednego z rodziców nie powoduje, że władza rodzicielska wygasa wobec drugiego z rodziców.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK