| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Opiekun prawny dla dziecka nieletniej matki

Opiekun prawny dla dziecka nieletniej matki

Konieczność powołania opiekuna prawnego zachodzi w przypadku urodzenia dziecka przez małoletnią matkę. Zgodnie z przepisami, nie przysługuje jej bowiem władza rodzicielska.

Opieka wygasa i matka uzyskuje z mocy prawa władzę rodzicielską z chwilą osiągnięcia pełnoletniości.

Kto nie może być opiekunem

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazują cechy dyskwalifikujące bycie opiekunem. Pełna zdolność do czynności prawnych i dysponowanie pełnią praw publicznych stanowią podstawowe cechy opiekuna, które posiadać powinien.

Ponadto zgodnie z uregulowaniami zawartymi w k.r.o. opiekunem małoletniego nie może być ustanowiona osoba, która została pozbawiona władzy rodzicielskiej albo skazana za przestępstwo przeciwko wolności seksualnej lub obyczajności albo za umyślne przestępstwo z użyciem przemocy wobec osoby lub przestępstwo popełnione na szkodę małoletniego lub we współdziałaniu z nim.

Poza tym, opiekunem być nie może osoba wobec której orzeczono zakaz prowadzenia działalności związanej m.in. z wychowywaniem, leczeniem czy edukacją małoletnich lub opieką nad nimi.

Kodeks wyraźnie stanowi także, iż osoba wobec której zachodzi prawdopodobieństwo, że nie wywiąże się należycie z obowiązków, które na niej spoczywają, nie może być ustanowiona opiekunem.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK