| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie zawsze świadczy o niewłaściwym jej wykonywaniu

Ograniczenie władzy rodzicielskiej nie zawsze świadczy o niewłaściwym jej wykonywaniu

W jakiej sytuacji sąd może ograniczyć władzę rodzicielską? Kiedy wykonywanie władzy rodzicielskiej jest niewłaściwe?

W praktyce sądowej z reguły powierza się wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dziećmi jednemu z rodziców, z ograniczeniem władzy rodzicielskiej drugiego z nich do określonych obowiązków i praw w stosunku do osoby dziecka. Wyraźnie preferowane są przy tym naturalne zdolności matki do wychowywania małoletniego dziecka.

Z tych względów ograniczenie w wyroku orzekającym rozwiązanie małżeństwa przez rozwód władzy rodzicielskiej ojca nad małoletnimi dziećmi w sytuacji powierzenia wykonywania tej władzy matce nie można uznać za przesądzające o tym, iż ojciec ten nadużywał władzy rodzicielskiej, w sposób rażący zaniedbywał swoje obowiązki względem dziecka, czy też nie interesował się dzieckiem.

Reasumując, na podstawie przedstawionej wyżej sentencji wyroku rozwodowego nie można więc twierdzić, że ojciec wykonywał władzę rodzicielską względem swojej małoletniej córki w sposób uzasadniający ograniczenie tej władzy rodzicielskiej w sytuacji, gdyby jego małżeństwo z matką dziecka nie zostało rozwiązane przez rozwód.

Zobacz serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Pol

Firma Tax-Pol jest jedną z najdłużej działających firm na rynku, zajmujących się odzyskiwaniem podatku z pracy za granicą. Naszą działalność rozpoczęliśmy w 2001 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK