| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Czy konieczna jest zgoda rozwiedzionego małżonka na wyjazd dziecka za granicę

Czy konieczna jest zgoda rozwiedzionego małżonka na wyjazd dziecka za granicę

Wyjazd dziecka za granicę traktowany jest jako istotna sprawa i decyzja o nim powinna być podejmowana przez obydwoje rodziców posiadających pełnie władzy rodzicielskiej.

Dokumenty uprawniające do podróży

Aby móc wyjechać z dzieckiem za granicę potrzebne jest posiadanie przez dziecko dokumentu uprawniającego do przekraczania granic, czyli paszportu albo dowodu osobistego (jeśli wyjazd ma być do kraju UE). Aby jeden z tych dokumentów mógł być wydany potrzebna jest zgoda obydwojga rodziców posiadających pełnię władzy rodzicielskiej, a także ich stawiennictwo przy składaniu wniosku paszportowego (dowodowego) i przy odbiorze wyrobionego już dokumentu.

Zgoda jednego z rodziców jest wystarczająca i konieczna w przypadku, gdy danemu rodzicowi przysługuje pełnia władzy rodzicielskiej a drugi z rodziców jest jej pozbawiony lub nie żyje, a także w sytuacji gdy przy braku porozumienia między byłymi małżonkami wyraził na to zgodę sąd rodzinny.

Zgoda małżonka rozwiedzionego

To czy zgoda małżonka rozwiedzionego jest potrzebna czy też nie, uzależnione jest od tego co orzekł sąd w wyroku rozwodowym.

Orzekając rozwód sąd postanawia także o wykonywaniu władzy rodzicielskiej nad wspólnymi dziećmi eksmałżonków. Gdy sąd powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, równocześnie pozbawiając drugiego małżonka tej władzy to uzyskanie zgody na wyjazd pozbawionego władzy rodzicielskiej małżonka nie jest konieczne.

W sytuacji gdy sąd powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, równocześnie ograniczając władzę drugiego z małżonków do określonych obowiązków i uprawnień wszystko zależy od wskazanych uprawnień małżonka.

Natomiast w przypadku gdy sąd powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z małżonków, ale drugi nie zostaje ani jej pozbawiony ani ograniczony – wówczas decyzja dotycząca wyjazdu musi być podjęta wspólnie, a zatem potrzebna jest zgoda współmałżonka, w sytuacji gdy osiągnięcie porozumienia między byłymi małżonkami jest niemożliwe decyzje podejmuje sąd opiekuńczy.

Zadaj pytanie: Forum

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Polecamy artykuły

Ekspert:

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy na wyjazd dziecka za granicę jest potrzebna zgoda obojga rodziców?
Czy na wyjazd dziecka za granicę jest potrzebna zgoda obojga rodziców?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK