| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Władza rodzicielska > Kiedy rodzice mogą być pozbawieni praw rodzicielskich (władzy rodzicielskiej)

Kiedy rodzice mogą być pozbawieni praw rodzicielskich (władzy rodzicielskiej)

Prawa rodzicielskie (władza rodzicielska) przysługujące rodzicom mogą w pewnych przypadkach zostać ograniczone, a nawet zabrane.

Ograniczenie władzy rodzicielskiej

Ograniczenie władzy rodzicielskiej polega na uszczupleniu (zmniejszeniu) określonych przez sąd opiekuńczy obowiązków i uprawnień przysługujących rodzicom w stosunku do dziecka/dzieci.

139,00 złKodeks rodzinny i opiekuńczy

Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje taką sytuację, w przypadku gdy władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom nie będącym ze sobą w związku małżeńskim.

Sąd może powierzyć wykonywanie władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczając władzę rodzicielską drugiego z nich do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka.

Ograniczenie to musi być sformułowane w sposób konkretny, z dokładnym określeniem rodzaju uprawnień i obowiązków przyznanych drugiemu z rodziców. W takim przypadku rozstrzygnięcie sądu nie może dotyczyć zarządu majątkiem dziecka, ponieważ uprawnienie to przysługuje rodzicowi posiadającemu pełnię władzy rodzicielskiej. Treść obowiązków i uprawnień rodzica, któremu sąd nie powierzył wykonywania władzy rodzicielskiej może dotyczyć podejmowania decyzji o wyborze szkoły, sposobie leczenia, zasadach wykształcenia oraz kierunku kształcenia itp.

Zasada ta ma również zastosowanie w sytuacji, gdy rodzice pozostają ze sobą w związku małżeńskim, lecz żyją w rozłączeniu (osobno).

Zagrożenie dobra dziecka

Inną przyczyną ograniczenia władzy rodzicielskiej jest stan zagrożenia dobra dziecka. Przy czym dobro dziecka nie musi być tu naruszone, a wystarczający jest stan zagrożenia.

W takiej sytuacji sąd opiekuńczy wydaje odpowiednie zarządzenie, a w szczególności może:

1)  zobowiązać rodziców oraz małoletniego do określonego postępowania z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonania wydanych zarządzeń,

2)  określić, jakie czynności nie mogą być przez rodziców dokonywane bez zezwolenia sądu, albo poddać rodziców innym ograniczeniom, jakim podlega opiekun,

3)  poddać wykonywanie władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora sądowego,

4)  skierować małoletniego do organizacji lub instytucji powołanej do przygotowania zawodowego albo do innej placówki sprawującej częściową pieczę nad dziećmi,

5)  zarządzić umieszczenie małoletniego w rodzinie zastępczej albo w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Ograniczając władzę rodzicielską sąd opiekuńczy może także powierzyć zarząd majątkiem małoletniego dziecka ustanowionemu w tym celu kuratorowi.

Zobacz również: Czy sąd może ingerować we władzę rodzicielską?

Aktualizacja: 07.10.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone względem obojga rodziców jak i jednego z nich.
Pozbawienie władzy rodzicielskiej może być orzeczone względem obojga rodziców jak i jednego z nich.

Poradnik Gazety Prawnej249,00 zł
avatar

2014-05-28 16:31 Zgłoś

Witam, Mam syna z nieformalnego zwiazku, od ponad roku ojciec dziecka nie utrzymuje z nami kontaktu, jest za granica. Alimenty reguralnie placi-dostaje przelew z konta jego brata.... Czy moge ograniczyc mu prawa i czy da mi to mozliwosc zmienienia nazwiska dziecka na takie jak moje bez jego zgody . Jak powinien wygladac wniosek i co w nim powinno byc zawarte? Z gory dziekuje za odpowiedz

avatar

2014-05-27 20:11 Zgłoś

sad mi tlumaczy ze on musi sie wstawic zeby wyrok zapadl i bez jego obecnosci tylko zwlekaja podalam swiadkow z jego rodziny podalam obcych sad nawet ich nie przesluchal a byli na rozprawie , czy to prawda ze to jest za maly argument jest ze ojciec nie placi na dziecko ne utrzymuje kontaktu z nim zadnego do zabrania mu wladzy ? wiem ze na zadna sprawe sie nie wstawi bo ma wyrok do odsiedzenia w zk , czym mam sie sugerowac zeby dobro dziecka bylo najwazniejsze ? i ,mialo unormowane zycie a sad tak tego nie bagatalizowal ?! istny horror nie placi a sad twierdzi ze on i tak ma ograniczona wladze i to duzo , za 20 lat jak dobry tatus bez pracy bedzie , moze corke pozwac o alimenty i gdzie wtedy jest prawo to nie chodzi o doroslych to nie chodzi o mnie czy jego  tylko o  dobro dziecka prosze o porade co ja w tej calej sytuacji moge zrobic prosze o pomoc

avatar

2014-05-27 15:02 Zgłoś

  Powinna Pani wnioskować o przeprowadzenie rozprawy w razie nieobecności w sądzie Pani byłego męża. Postępowanie toczy się bowiem bez względu na stawiennictwo uczestników (zgodnie z KPC).     sad mi tlumaczy ze on musi sie wstawic zeby wyrok zapadl i bez jego obecnosci tylko zwlekaja podalam swiadkow z jego rodziny podalam obcych sad nawet ich nie przesluchal a byli na rozprawie , czy to prawda ze to jest za maly argument jest ze ojciec nie placi na dziecko ne utrzymuje kontaktu z nim zadnego do zabrania mu wladzy ? wiem ze na zadna sprawe sie nie wstawi bo ma wyrok do odsiedzenia w zk , czym mam sie sugerowac zeby dobro dziecka bylo najwazniejsze ? i ,mialo unormowane zycie a sad tak tego nie bagatalizowal ?! istny horror nie placi a sad twierdzi ze on i tak ma ograniczona wladze i to duzo , za 20 lat jak dobry tatus bez pracy bedzie , moze corke pozwac o alimenty i gdzie wtedy jest prawo to nie chodzi o doroslych to nie chodzi o mnie czy jego  tylko o  dobro dziecka prosze o porade co ja w tej calej sytuacji moge zrobic

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP31
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem Infor.pl »