| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Dodatki do emerytury > Dodatki do emerytury Vademecum

Dodatki do emerytury Vademecum

Dodatki do emerytury są świadczeniami, które mogą podwyższyć otrzymywane przez emeryta świadczenie emerytalne. Dodatkowo co roku większość dodatków do emerytury podlega waloryzacji.

Dodatek za tajne nauczanie przysługuje emerytom, którzy w czasie okupacji prowadzili tajne nauczanie. Z uprawnienia dodatku za tajne nauczanie otrzymać mogą również emeryci, którzy przed dniem 1 września 1939 roku nauczali w języku polskim w szkołach polskich na terenie III Rzeszy Niemieckiej oraz byłego Wolnego Miasta Gdańska.

Zobacz także: Dodatek za tajne nauczanie

Aby otrzymać dodatek pielęgnacyjny należy złożyć wniosek w dowolnej jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przy czym sprawę rozpatruje jednostka ZUS, która wypłaca emerytowi emeryturę. Emerytowi pobierającemu świadczenie przysługuje dodatek pielęgnacyjny, jeśli jest niezdolny do pracy lub do samodzielnej egzystencji. Emeryt, który ukończył 75 rok życia dodatek pielęgnacyjny otrzyma z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z urzędu.

Zobacz także: Dodatek pielęgnacyjny do emerytury

Dodatek kombatancki przysługuje, jak sama nazwa wskazuje przysługuje kombatantom, czyli  osobom, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Do otrzymania dodatku kombatanckiego potrzebna jest decyzja Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych

Zobacz także: Kto ma prawo do dodatku kombatanckiego do emerytury

Dodatek kompensacyjny przysługuje kombatantom i innym osobom uprawnionym oraz wdowom i wdowcom pozostałym po tych osobach, którzy są emerytami bądź inwalidami lub pobierają uposażenie w stanie spoczynku albo uposażenie rodzinne.

Wysokość dodatków do emerytury

Jak wspomniano na wstępie część dodatków zostaje corocznie waloryzowana, co powoduje ich podwyższenie. Waloryzacja dodatków ma związek z waloryzacją rent i emerytur. Co roku w marcu waloryzacji podlegają:  dodatek pielęgnacyjny, dodatek za tajne nauczanie, dodatek kombatancki, dodatek za tajne nauczanie, świadczenie dla osób deportowanych do pracy przymusowej i osadzonych w obozach pracy oraz świadczenie dla żołnierzy zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnianych w kopalniach i batalionach budowlanych.

Zobacz także: Kiedy dodatki do emerytury są podwyższane

Zobacz także: Czy dodatki do emerytury są waloryzowane

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK